BASKETBALL

NEBRASKA

GIRLS

Ainsworth 50, McCook 39

Bennington 48, Blair 47, OT

Bishop Neumann 43, Aquinas 30

Broken Bow 47, Valentine 22

Clarkson/Leigh 50, Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 44

Crete 47, Schuyler 14

Elgin Public/Pope John 49, Central Valley 31

Elkhorn 49, Waverly 47

Gothenburg 67, Cozad 36

Hartington Cedar Catholic 45, O'Neill 33

Lincoln Christian 62, Omaha Concordia 30

Lincoln Lutheran 43, Bishop Neumann 32

Minden 47, Ogallala 42

Pender 59, Madison 16

Seward 52, Lexington 49

Sumner-Eddyville-Miller 46, Gibbon 29

Tri County Northeast 60, Walthill 24

Wahoo 51, Wayne 31

Wakefield 60, Homer 51

Crossroads Conference Tournament=

Quarterfinal=

Cross County 43, East Butler 29

Meridian 45, Dorchester 22

NCC Conference Tournament=

Ashland-Greenwood 49, Douglas County West 42

Louisville 47, Raymond Central 32

Syracuse 57, Arlington 14

Yutan 38, Logan View-Scribner-Snyder 28

RPAC Conference Tournament=

Consolation=

East Division=

Medicine Valley 36, Bertrand 27

West Division=

Dundy County-Stratton 44, Maxwell 33

Semifinal=

East Division=

Alma 51, Southwest 40

Cambridge 43, Southern Valley 25

West Division=

Maywood-Hayes Center 46, Paxton 29

Wallace 53, Wauneta-Palisade 51, OT

BOYS

Ainsworth 68, Valentine 39

Clarkson/Leigh 54, Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 34

Cornerstone Christian 48, Heartland Christian, Iowa 18

Elkhorn 52, Elkhorn North 44

Gibbon 49, Sumner-Eddyville-Miller 43

Grand Island Northwest 56, Columbus Lakeview 40

Hartington Cedar Catholic 51, O'Neill 49

Lexington 56, Schuyler 29

Lincoln Lutheran 46, Bishop Neumann 41, OT

Madison 52, Pender 30

McCook 68, Gothenburg 45

Minden 52, Cozad 39

Mullen 71, Arthur County 33

Norris 41, Blair 38

Ogallala 64, Broken Bow 48

Omaha Christian Academy 60, Cedar Bluffs 11

Parkview Christian 74, Whiting, Iowa 9

Walthill 67, Tri County Northeast 60

Wayne 53, Wahoo 50

Crossroads Conference Tournament=

Quarterfinal=

Cross County 58, Exeter/Milligan 20

Osceola 49, High Plains Community 25

MNAC Conference Tournament=

Quarterfinal=

Anselmo-Merna 55, South Loup 49

Hyannis 56, Brady 49

Sandhills/Thedford 56, Sandhills Valley 53

COLORADO

GIRLS

Alexander Dawson 41, Twin Peaks Charter Academy 13

Berthoud 46, Loveland 33

Cherry Creek 51, Denver East 46

D'Evelyn 58, Littleton 35

Del Norte 60, John Mall 18

Denver West 53, Regis Groff 36

Elbert 60, Colorado Deaf and Blind School 13

Elizabeth 34, John F. Kennedy 27

Evergreen High School 42, Golden 31

Gateway 65, Northglenn 13

George Washington 69, Legend 49

Green Mountain 77, Wheat Ridge 28

Heritage 36, Bear Creek 35

Highland 65, Aurora Central 40

Kent Denver 59, St. Mary's Academy 40

Lakewood 31, Poudre 30

Middle Park 52, KIPP Collegiate 16

Moffat County 59, Grand Junction 11

Monarch 67, Brighton 15

Platte Canyon 51, Loveland Classical 34

Prairie View 38, Hinkley 16

Rangeview 88, Adams City 15

Skyview 65, Standley Lake 38

Smoky Hill 47, Overland 39

The Vanguard School 42, Lamar 41

Thomas MacLaren 37, Pikes Peak 25

Vista PEAK 74, Westminster 35

BOYS

Aurora West 69, Atlas 59

Colorado Deaf and Blind School 60, Elbert 13

DSST: Montview 65, Arrupe Jesuit 22

Eagle Ridge Academy 88, DSST: College View 16

Evergreen High School 42, Golden 41

Fountain-Fort Carson 61, Rampart 38

Green Mountain 78, Wheat Ridge 27

Haxtun 74, Otis 47

Littleton 65, D'Evelyn 53

Lotus School of Excellence 81, Aurora West 40

Monarch 67, Brighton 15

Northglenn 44, Gateway 30

Overland 56, Cherokee Trail 55

Platte Canyon 61, Loveland Classical 32

Prairie View 72, Hinkley 66

Rangeview 83, Adams City 32

Sand Creek 77, Thomas Jefferson 63

Sanford 42, Monte Vista 31

Skyview 54, The Academy 50

Vista PEAK 56, Westminster 36