WRESTLING

NEBRASKA

GIRLS

BOYS

COLORADO

BOYS

WYOMING

BOYS

BASKETBALL

NEBRASKA

GIRLS

Ainsworth 50, McCook 35

Arapahoe 46, Hitchcock County 29

Aurora 46, Lexington 26

Beatrice 40, Wahoo 35

Bellevue East 66, Omaha Benson 44

Bellevue West 50, Lincoln Pius X 34

Bennington 67, Omaha North 32

Broken Bow 55, Ogallala 41

Callaway 56, Pinson Valley, Ala. 25

Chadron 30, Valentine 28

Chase County 39, Gering 25

Columbus Scotus 54, Kearney Catholic 36

Cross County 41, High Plains Community 13

Fremont 41, Omaha South 39

Fullerton 47, Heartland Lutheran 9

Gothenburg 42, Minden 33

Grand Island Central Catholic 53, Hershey 47

Hastings St. Cecilia 42, Lincoln Lutheran 37

Hay Springs 74, Bennett County, S.D. 48

Kearney 54, Lincoln Northeast 48

Leyton 63, Hyannis 47

Lincoln Christian 60, Aquinas 35

Lincoln East 67, Omaha Northwest 39

Lincoln High 78, Grand Island 17

Lincoln North Star 42, Gretna 35

Lincoln Southwest 34, Columbus 21

Lingle-Fort Laramie, Wyo. 58, Crawford 44

Logan View-Scribner-Snyder 35, Syracuse 32

Malcolm 56, Yutan 47

Maywood-Hayes Center 54, Anselmo-Merna 36

Nebraska Christian 47, Burwell 21

Norris 50, Omaha Westside 37

North Platte St. Patrick's 47, Cambridge 42

Omaha Brownell-Talbot 50, Boys Town 24

Omaha Central 76, Elkhorn South 38

Omaha Gross Catholic 55, Nebraska City 25

Omaha Marian 53, Lincoln Southeast 50

Omaha Mercy 40, Omaha Concordia 37

Platteview 58, Hastings 49

Seward 55, Blair 34

Sidney 70, Scottsbluff 38

South Sioux City 46, Omaha Roncalli 40

Southern Valley 49, South Loup 33

Twin Loup 54, CWC 48

York 38, Columbus Lakeview 27

East Husker Conference Tournament=

Championship=

North Bend Central 55, Oakland-Craig 29

Third Place=

Pender 52, Clarkson/Leigh 39

ECNC Conference Tournament=

Championship=

Auburn 33, Elmwood-Murdock 32

Fifth Place=

Freeman 49, Palmyra 35

Third Place=

Falls City 47, Weeping Water 27

Fort Kearney Conference=

Championship=

Amherst 51, Overton 47

Third Place=

Sumner-Eddyville-Miller 49, Wilcox-Hildreth 47

Louplatte Conference Tournament=

Championship=

Ravenna 56, Centura 52

Third Place=

Ord 71, Doniphan-Trumbull 39

Mid State Conference Tournament=

Championship=

Crofton 49, Guardian Angels 39

Fifth Place=

Wayne 50, Norfolk Catholic 35

Third Place=

Pierce 44, Hartington Cedar Catholic 39

Niobrara Valley Conference Tournament=

Championship=

St. Mary's 49, Niobrara-Verdigre 41

Third Place=

Elgin Public/Pope John 63, Elkhorn Valley 51

Pionerr Conference Tournament=

Championship=

Nebraska City Lourdes 50, Johnson-Brock 39

Third Place=

Falls City Sacred Heart 54, Lewiston 40

Southern Nebraska Conference Tournament=

Consolation=

Sandy Creek 37, Fairbury 36

Sutton 40, David City 32

Southern Nebraska Conference=

Championship=

Milford 51, Superior 34

Third Place=

Thayer Central 39, Centennial 31

Twin Valley Conference=

Consolation=

Kenesaw 31, Franklin 16

Twin Valleys Conference Tournament=

Championship=

Shelton 37, Deshler 28

Third Place=

Blue Hill 52, Silver Lake 42

Western Trails Conference Tournament=

Championship=

Bridgeport 75, Gordon/Rushville 40

Third Place=

Bayard 51, Mitchell 17

BOYS

Aurora 45, Lexington 32

Beatrice 40, Wahoo 35

Bellevue West 73, Lincoln Pius X 49

Bennington 64, Omaha North 63

Blair 46, Seward 35

Boys Town 66, Omaha Brownell-Talbot 23

Chadron 54, Valentine 51

Columbus Scotus 44, Kearney Catholic 38

Cornerstone Christian 54, Omaha Christian Academy 32

Cross County 65, High Plains Community 42

Elkhorn South 69, Omaha Central 68

Fremont 72, Omaha South 59

Fullerton 72, Heartland Lutheran 31

Gering 73, Chase County 50

Grand Island Central Catholic 49, Hershey 26

Gretna 59, Lincoln North Star 57

Hitchcock County 66, Arapahoe 43

Hyannis 61, Leyton 55

Lincoln East 79, Omaha Northwest 52

Lincoln High 67, Grand Island 60

Lincoln Lutheran 59, Hastings St. Cecilia 47

Lincoln Northeast 47, Kearney 32

Lincoln Southwest 75, Columbus 56

Malcolm 65, Yutan 50

Maywood-Hayes Center 82, Anselmo-Merna 22

McCook 60, Ainsworth 56

Minden 63, Gothenburg 47

Nebraska Christian 72, Burwell 32

North Platte St. Patrick's 67, Cambridge 34

Omaha Benson 59, Bellevue East 58

Omaha Creighton Prep 58, Lincoln Southeast 53

Omaha Gross Catholic 75, Louisville 35

Omaha Roncalli 59, South Sioux City 40

Omaha Skutt Catholic 73, Elkhorn Mount Michael 39

Peetz, Colo. 60, Creek Valley 43

Platteview 34, Hastings 31

Scottsbluff 54, Sidney 50

Sioux County 57, Banner County 46

South Loup 77, Southern Valley 47

Syracuse 48, Logan View-Scribner-Snyder 35

York 47, Columbus Lakeview 43

ECNC Conference Tournament=

Championship=

Freeman 32, Auburn 29, OT

Third Place=

Elmwood-Murdock 62, Mead 50

Fort Kearney Conference Tournament=

Championship=

Amherst 54, Sumner-Eddyville-Miller 40

Third Place=

Ansley-Litchfield 37, Elm Creek 31

Lewis and Clark Conference=

Clark Bracket=

Fifth Place=

Tri County Northeast 49, Homer 30

Third Place=

Plainview 51, Hartington-Newcastle 46

Lewis Bracket=

Seventh Place=

Laurel-Concord/Coleridge 60, Creighton 34

Third Place=

Ponca 43, Bloomfield 42

Louplatte Conference Tournament=

Championship=

Doniphan-Trumbull 69, Central City 55

Third Place=

Wood River 44, Ravenna 40

Mid State Conference Tournament=

Championship=

Pierce 44, Hartington Cedar Catholic 28

Fifth Place=

Boone Central 44, Norfolk Catholic 36

Third Place=

Wayne 67, O'Neill 45

Niobrara Valley Conference Tournament=

Third Place=

Summerland 51, Stuart 42

Pioneer Conference Tournament=

Championship=

Johnson-Brock 33, Tri County 32

Third Place=

Falls City Sacred Heart 53, Friend 50

Southern Nebraska Conference Tournament=

Consolation=

Centennial 43, Heartland 24

Milford 57, Sutton 48

Southern Nebraska Conference=

Championship=

Fillmore Central 46, David City 45, OT

Third Place=

Sandy Creek 32, Wilber-Clatonia 26

Twin Valley Conference Tournament=

Championship=

Shelton 50, Kenesaw 39

Consolation=

Silver Lake 39, Franklin 35

Third Place=

Red Cloud 47, Deshler 23

Western Trails Conference Tournament=

Third Place=

Bridgeport 71, Mitchell 49

COLORADO

GIRLS

Abraham Lincoln 32, John F. Kennedy 27

Alamosa 52, Pagosa Springs 33

Arrupe Jesuit 67, DSST: Montview 45

Arvada West 52, Ralston Valley 49

Bennett 61, Fort Lupton 27

Bethune 50, Weldon Valley 19

Branson/Kim 39, Centennial 35

Cedaredge 42, Aspen 12

Centauri 79, Montezuma-Cortez 26

Creede High School 46, Antonito 44

Custer County 46, South Park 33

D'Evelyn 63, Golden 37

Dakota Ridge 44, Bear Creek 40

Denver East 91, Far Northeast 14

Denver North 66, Denver West 21

Denver South 86, Hinkley 17

Durango 40, Glenwood Springs 35

Englewood 53, Bruce Randolph 25

Erie 55, Fairview 49

Evangelical Christian Academy 47, Calhan 28

Flatirons Academy 53, Briggsdale 47

Fleming 47, Genoa-Hugo 14

Florence 34, James Irwin Charter School 24

Fowler 56, Swink 23

Granada 74, Walsh 21

Grand Valley 46, Gunnison 22

Green Mountain 45, Evergreen High School 33

Hanover 46, Primero 30

Hi-Plains 48, Otis 43

Highlands Ranch 73, Pueblo West 46

Lamar 36, Strasburg 32

Legacy 39, Fossil Ridge 34

Limon 51, Burlington 48

Littleton 52, Standley Lake 39

Lyons 49, Clear Creek 11

Mancos 67, Telluride 16

Merino 55, Sedgwick County 49

Mesa Ridge 40, Falcon 31

Middle Park 59, Pinnacle 12

Moffat County 52, Coal Ridge 47

Monarch 72, Boulder 30

Monte Vista 48, Center 37

Montrose High School 61, Battle Mountain 21

Mountain Vista 49, Westminster 40

North Park 39, Prairie 36

Northridge 66, Fort Morgan 13

Peyton 70, Rocky Ford 21

Poudre 51, Mountain Range 20

Pueblo Central 30, La Junta 21

Rangely 54, De Beque 37

Regis Groff 44, Thomas Jefferson 25

Riverdale Ridge 62, Frederick 36

Roaring Fork 57, Meeker 48

Roosevelt 69, Mountain View 64

Sand Creek 79, Harrison 56

Sanford 49, Trinidad 18

Severance 66, Skyline High School 17

Sierra 39, Pueblo County 35

Simla 59, Elbert 12

SkyView Academy 55, Union Colony Preparatory School 12

Sterling 45, Windsor Charter 17

Summit 53, Basalt 42

Thompson Valley 60, Niwot 14

Valor Christian 67, Chatfield 28

Vista PEAK 83, Northfield 39

Vista Ridge 52, Northglenn 14

West Grand 37, Plateau Valley 35

Wheat Ridge 57, Alameda 18

Wiggins 68, Caliche 35

BOYS

Alamosa 48, Pagosa Springs 34

Basalt 72, Summit 56

Bethune 43, Weldon Valley 41

Briggsdale 65, Flatirons Academy 44

Broomfield 85, Prairie View 49

Centauri 70, Montezuma-Cortez 39

Coal Ridge 58, Moffat County 51

Cotopaxi 57, Crested Butte 56

Creede High School 45, Antonito 43

Custer County 67, South Park 30

DSST: Montview 68, Arrupe Jesuit 30

Del Norte 55, Sargent 30

Denver East 89, Far Northeast 43

Denver North 49, Denver West 44

Doherty 72, Palmer 53

Eads 58, Wiley 53

Evangelical Christian Academy 63, Calhan 27

Fairview 72, Erie 61

Florence 69, James Irwin Charter School 61

Fossil Ridge 65, Legacy 56

Fowler 59, Swink 35

Genoa-Hugo 47, Fleming 39

George Washington 79, Westminster 72

Glenwood Springs 54, Durango 49

Golden 62, D'Evelyn 49

Grand Valley 60, Gunnison 54

Green Mountain 69, Evergreen High School 42

Hanover 30, Primero 29

Harrison 64, Sand Creek 55

Idalia 50, Kit Carson 29

Lake County 69, Platte Canyon 57

Lamar 52, Strasburg 50

Limon 37, Burlington 35

Lutheran 49, Palmer Ridge 34

Mancos 60, Telluride 52

Merino 61, Sedgwick County 33

Mesa Ridge 56, Pueblo County 29

Miami-Yoder 45, Kiowa 36

Monarch 47, Boulder 45

Monte Vista 42, Center 38

Montrose High School 42, Battle Mountain 27

Mountain View 36, Roosevelt 35

Mountain Vista 68, Dakota Ridge 50

Northfield 50, Vista PEAK 49

Nucla 66, Sangre De Cristo 56

Peetz 60, Creek Valley, Neb. 43

Peyton 77, Rocky Ford 30

Pinnacle 84, Middle Park 66

Plateau Valley 37, West Grand 15

Pomona 56, Conifer 49

Poudre 76, Mountain Range 34

Ralston Valley 56, Arvada West 50

Rangely 50, De Beque 49

Rangeview 71, Aurora Central 38

Riverdale Ridge 75, Frederick 74

Roaring Fork 74, Meeker 44

Rocky Mountain 91, Horizon 90

Sanford 70, Trinidad 15

Severance 67, Skyline High School 52

Simla 53, Elbert 41

SkyView Academy 52, Union Colony Preparatory School 45

Standley Lake 64, Littleton 61

Steamboat Springs 57, Aspen 52

Sterling 71, Windsor Charter 53

The Vanguard School 49, Woodland Park 35

Thomas Jefferson 94, Regis Groff 34

Thompson Valley 78, Niwot 57

Vail Mountain School 60, Soroco 19

Valor Christian 79, Columbine 61

Weld Central 62, Pueblo Centennial 54

Widefield High School 46, The Classical Academy 44

Wiggins 59, Caliche 37

Wray 81, Haxtun 44

WYOMING

GIRLS

Arvada-Clearmont 59, Midwest 26

Big Piney 61, Wind River 53

Buffalo 61, Torrington 41

Burlington 59, Meeteetse 28

Campbell County 76, Laramie 47

Cheyenne East 68, Casper Natrona 58

Cody 81, Jackson Hole 12

Cokeville 69, Farson-Eden 31

Encampment 58, Hanna-Elk Mountain 22

Glenrock 43, Lusk 33

Green River 67, Casper Kelly Walsh 32

Lingle-Fort Laramie 58, Crawford, Neb. 44

Lovell 52, Lander 40

Mountain View 54, Thermopolis 40

Newcastle 48, Wheatland 23

Powell 43, Pinedale 22

Riverside 45, Big Horn 30

Rock River 47, Hulett 43

Rocky Mountain 50, Wyoming Indian 46

Sheridan 63, Cheyenne Central 48

Star Valley 45, Riverton 41

Sundance 56, Tongue River 50, 2OT

Thunder Basin 69, Cheyenne South 39

Upton 78, Midwest 14

Worland 57, Lyman 51

Wright 64, Shoshoni 44

BOYS

Arvada-Clearmont 59, Midwest 26

Big Piney 61, Wind River 53

Buffalo 61, Torrington 41

Burlington 59, Meeteetse 28

Campbell County 76, Laramie 47

Cheyenne East 68, Casper Natrona 58

Cody 81, Jackson Hole 12

Cokeville 69, Farson-Eden 31

Encampment 58, Hanna-Elk Mountain 22

Glenrock 43, Lusk 33

Green River 67, Casper Kelly Walsh 32

Lingle-Fort Laramie 58, Crawford, Neb. 44

Lovell 52, Lander 40

Mountain View 54, Thermopolis 40

Newcastle 48, Wheatland 23

Powell 43, Pinedale 22

Riverside 45, Big Horn 30

Rock River 47, Hulett 43

Rocky Mountain 50, Wyoming Indian 46

Sheridan 63, Cheyenne Central 48

Star Valley 45, Riverton 41

Sundance 56, Tongue River 50, 2OT

Thunder Basin 69, Cheyenne South 39

Upton 78, Midwest 14

Worland 57, Lyman 51

Wright 64, Shoshoni 44