FOOTBALL

Nebraska

NSAA Playoffs=

Class A=

First Round=

Bellevue West 48, Papillion-LaVista 34

Elkhorn South 42, Papillion-LaVista South 8

Grand Island 29, Kearney 19

Lincoln East 24, Lincoln Southeast 17

Millard South 38, Lincoln North Star 0

Millard West 49, Millard North 14

Omaha North 35, Gretna 34, 2OT

Omaha Westside 54, Omaha Creighton 6

Class B=

First Round=

Bennington 65, Crete 7

Blair 21, Plattsmouth 14

Elkhorn North 31, Elkhorn 21

Hastings 35, Seward 6

Norris 50, Grand Island Northwest 14

Omaha Skutt Catholic 42, Omaha Gross Catholic 14

Scottsbluff 14, York 0

Waverly 42, Ralston 0

Class C1=

First Round=

Adams Central 9, Aurora 7

Ashland-Greenwood 53, Chadron 14

Auburn 36, Ogallala 32

Boone Central 49, Columbus Lakeview 7

Broken Bow 28, Douglas County West 20

Pierce 34, Omaha Roncalli 14

Sidney 28, Gothenburg 14

Wahoo 46, Columbus Scotus 0

Class C2=

First Round=

Fillmore Central 16, Wilber-Clatonia 6

Kearney Catholic 31, Battle Creek 15

Malcolm 20, Chase County 12

Mitchell 58, Bishop Neumann 20

Norfolk Catholic 42, Aquinas 12

Oakland-Craig 37, Amherst 6

Ord 18, Hartington Cedar Catholic 13

Yutan 42, Hastings St. Cecilia 6

Class D1=

Second Round=

Arapahoe 12, Ravenna 6

Crofton 72, Bridgeport 34

Cross County 58, Perkins County 6

Elkhorn Valley 36, Plainview 6

Exeter-Milligan/Friend 26, Shelby-Rising City 0

North Platte St. Patrick's 39, Clarkson-Leigh 0

Sandy Creek 22, Weeping Water 20

Stanton 60, Summerland 30

Class D2=

Second Round=

Central Valley 46, Bruning-Davenport/Shickley 6

Dundy County-Stratton 48, Twin Loup 14

Howells/Dodge 32, Ainsworth 12

Humphrey St. Francis 42, Axtell 8

Johnson-Brock 36, Anselmo-Merna 14

Sandhills-Thedford 52, Nebraska City Lourdes 12

South Loup 62, Lawrence-Nelson 12

Wynot 50, Mullen 20

Class D6=

First Round=

Arthur County 60, Shelton 14

Hay Springs 66, Hampton 26

Parkview Christian 40, Cody-Kilgore 8

Pawnee City 55, Sioux County 22

Potter-Dix 58, Red Cloud 14

Stuart 50, Southwest 33

Sumner-Eddyville-Miller 52, Paxton 0

Wilcox-Hildreth 39, Garden County 21

Colorado

Akron 51, Caliche 6

Alamosa 43, Woodland Park 7

Basalt 62, Aspen 20

Broomfield 28, Heritage 19

Brush 44, Timnath 17

Buena Vista 39, Cedaredge 20

Castle View 43, Highlands Ranch 12

Centauri 45, Monte Vista 0

Centaurus 49, Gateway 14

Center 49, Trinidad 0

Cherry Creek 45, Grandview 22

Cheyenne Mountain 45, Coronado 18

Cheyenne Wells 58, Branson/Kim 12

Columbine 35, Chatfield 14

Conifer 52, Skyview 21

D'Evelyn 33, Valley 14

Dakota Ridge 49, Standley Lake 6

Delta 48, Montezuma-Cortez 0

Denver Christian 37, Jefferson 6

Discovery Canyon 31, Pueblo East 27

Doherty 44, Overland 20

Dove Creek 50, Sargent 7

Durango 19, Palisade 0

Elizabeth 35, The Classical Academy 7

Estes Park 48, Flatirons Academy 14

FMHS def. Adams City, forfeit

Fairview 64, Rocky Mountain 22

Florence 14, La Junta 13

Fossil Ridge 42, Poudre 16

Frederick 23, Mead 17

Genoa-Hugo 65, Hanover 35

Golden 49, Grand Junction 28

Granada 52, Sierra Grande 22

Green Mountain 58, Littleton 0

Highland 54, Manual 6

Holly 48, Swink 24

Idalia 54, Eads 24

Ignacio 14, Del Norte 6

Lewis-Palmer 43, Sierra 14

Limon 48, Yuma 6

Loveland 48, Longmont 15

Lutheran 49, John F. Kennedy 0

Mancos 64, Norwood 0

Manitou Springs 35, Lamar 26

Merino 22, Haxtun 16

Mesa Ridge 35, Falcon 12

Montrose High School 33, Pueblo West 7

Northfield 39, Fort Morgan 17

Otis 62, Peetz 48

Palmer Ridge 51, Vista Ridge 0

Pine Creek 52, Chaparral 2

Prairie View 25, Horizon 14

Pueblo Central 45, Harrison 6

Rampart 45, Air Academy 7

Regis Jesuit 45, Fountain-Fort Carson 7

Resurrection Christian 42, Northridge 14

Rifle High School 54, Coal Ridge 0

Riverdale Ridge 35, Niwot 17

Rock Canyon 31, ThunderRidge 14

Sanford 58, Dolores 8

Sedgwick County 36, Dayspring Christian Academy 20

Simla 48, St. Mary's 0

Stratton 52, Fleming 14

University 30, Sterling 14

Vail Christian 60, Rangely 8

Valor Christian 39, Mountain Vista 34

Walsenburg 38, Crowley County 6

Wellington 56, Bennett 14

Westminster 31, Northglenn 28

Wheat Ridge 35, Evergreen High School 14

Wray 35, Wiggins 21

Wyoming

WHSAA State Championships=

Quarterfinal=

Class 4A=

Casper Natrona 14, Cheyenne Central 3

Cheyenne East 42, Rock Springs 14

Sheridan 59, Casper Kelly Walsh 0

Thunder Basin 40, Campbell County 12

Class 3A=

Buffalo 35, Powell 21

Cody 42, Douglas 14

Riverton 28, Evanston 7

Star Valley 62, Worland 0

Class 2A=

Big Horn 49, Lovell 28

Lyman 14, Tongue River 13

Mountain View 41, Wheatland 6

Torrington 21, Cokeville 14

9-Man=

Big Piney 28, Pine Bluffs 14

Lingle-Fort Laramie 21, Rocky Mountain 14

Southeast 50, Riverside 20

Wind River 68, Lusk 6

6-Man=

Burlington 64, Farson-Eden 20

Dubois 59, Kaycee 32

Encampment 60, Meeteetse 20

Little Snake River 74, Hulett 20