BASKETBALL

NEBRASKA

BOYS

NSAA State Championships=

Class B=

Quarterfinal=

Crete 43, Platteview 30

Norris 61, Bennington 56, OT

Omaha Skutt 69, Elkhorn 61

Scottsbluff 58, Omaha Roncalli 51

Class C1=

Quarterfinal=

Ashland-Greenwood 48, Doniphan-Trumbull 35

Auburn 52, Douglas County West 50

Omaha Concordia 72, Malcolm 36

Wahoo 50, Ogallala 36

Class D1=

Quarterfinal=

Ainsworth 62, Dundy County Stratton 55

Guardian Angels 42, North Platte St. Patrick's 40

Johnson-Brock 54, Riverside 34

Plainview 47, Ansley-Litchfield 43

NSAA State Championships=

Class A=

Quarterfinal=

Millard North 61, Gretna 54

Omaha Westside 60, Lincoln Southeast 51

Class C2=

Quarterfinal=

Amherst 55, Bridgeport 47

Cross County 44, Summerland 30

Lincoln Lutheran 67, Hartington Cedar Catholic 50

Norfolk Catholic 62, Ponca 23

Class D1=

Quarterfinal=

Bellevue West 41, Omaha Creighton 35

Omaha Central 72, Omaha North 62

Class D2=

Quarterfinal=

Maywood-Hayes Center 58, Elm Creek 50

Shelton 65, Humphrey St Francis 59

Wynot 53, St Mary's 21

COLORADO

BOYS

CHSAA State Tournament=

Class 5A=

Final 4=

Mesa Ridge 70, Northfield 59

Windsor 35, Vista PEAK 32

Class 3A=

Great 8=

Banning Lewis 69, Bishop Machebeuf 38

Forge Christian 59, Salida 50

The Vanguard School 62, Highland 61

Yuma 44, Centauri 29

Class 2A=

Great 8=

Limon 43, Heritage Christian Academy 38

Merino 61, Denver Christian 52

Sanford 52, Crowley County 43

Simla 54, Fowler 30

Class 1A=

Great 8=

Cheyenne Wells 45, Peetz 28

Denver Jewish Day School 55, Sierra Grande 44

McClave 53, Idalia 36

Stratton 65, Flatirons Academy 49

WYOMING

GIRLS

WHSAA State Tournament=

Quarterfinal=

Class 4A=

Campbell County 52, Casper Kelly Walsh 39

Cheyenne East 50, Star Valley 28

Cody 53, Laramie 32

Sheridan 59, Rock Springs 44

Class 3A=

Buffalo 59, Powell 49

Douglas 59, Lyman 32

Mountain View 46, Torrington 31

Pinedale 49, Wheatland 42

BOYS

WHSAA State Tournament=

Quarterfinal=

Class 4A=

Casper Natrona 61, Jackson Hole 56

Cheyenne Central 73, Riverton 48

Laramie 57, Evanston 38

Star Valley 45, Cheyenne East 43

Class 3A=

Buffalo 39, Worland 35

Douglas 80, Pinedale 52

Powell 76, Rawlins 45

Wheatland 43, Lovell 41