BASKETBALL

NEBRASKA

GIRLS

Ainsworth 56, Cozad 43

Alma 50, Red Cloud 23

Aquinas 41, Lincoln Lutheran 37

Arlington 57, Tekamah-Herman 37

Ashland-Greenwood 48, Milford 33

Battle Creek 43, West Holt 19

Blair 54, Omaha Gross 32

Bridgeport 82, Chadron 57

Broken Bow 61, St Paul 23

Burke, S.D. 67, Stuart 29

Burwell 46, Anselmo-Merna 38

Centennial 44, Superior 37

Central Valley 51, CWC 46

Centura 41, Ord 32

Clarkson-Leigh 50, Howells-Dodge 34

Cody-Kilgore 44, Colome, S.D. 24

Crofton 52, Vermillion, S.D. 38

Cross County 52, Adams Central 39

David City 38, Columbus Lakeview 27

Elgin Public/Pope John 65, Boyd County 33

Elkhorn Valley 46, Plainview 27

Fillmore Central 39, Wilber-Clatonia 21

Fort Calhoun 68, Bancroft-Rosalie 64

Gering 48, Torrington, Wyo. 35

Grand Island Northwest 64, Aurora 32

Guardian Angels 60, Cornerstone 16

Hartington-Newcastle 46, Osmond-Randolph 27

Heartland Lutheran 40, Harvard 19

Holdrege 47, McCook 42

Homer 54, Lutheran Northeast 47

Humboldt/Table Rock-Steinauer 57, Southern 28

Humphrey St Francis 43, Fullerton 17

Humphrey-Lindsay Holy Family 61, Lyons-Decatur Northeast 28

Kearney 71, Omaha Northwest 36

Leyton 62, Hemingford 22

Lincoln Christian 61, Bergan 36

Lincoln High 51, Omaha South 41

Lincoln North Star 93, Omaha Buena Vista 25

Lincoln Northeast 72, Omaha Burke 46

Lincoln Pius X 72, Omaha Westview 31

Lincoln Southeast 74, Omaha Bryan 4

Louisville 53, Omaha Brownell-Talbot 38

McCool Junction 61, Heartland 29

Millard South 53, Columbus 36

Millard West 62, Gretna 21

Minden 61, Elm Creek 30

Morrill 58, Mitchell 42

Niobrara-Verdigre 51, Creighton 30

North Platte 46, Norfolk 45

Oakland-Craig 58, Madison 15

Ogallala 55, Hershey 49

Omaha Benson 52, Lincoln East 49

Omaha Marian 74, Papillion-LaVista 39

Papillion-LaVista South 53, Elkhorn South 32

Pender 62, Stanton 37

Perkins County 59, DCS 39

Raymond Central 61, Malcolm 53

Schuyler 35, Lexington 23

Sidney 60, Alliance 34

South Sioux City 68, Winnebago 30

Southern Valley 66, Loomis 29

St. Thomas More, S.D. 41, Scottsbluff 40

Sterling 36, East Butler 23

Sumner-Eddyville-Miller 43, Sandhills-Thedford 34

Sutton 40, Nebraska Christian 33

Totino-Grace, Minn. 66, Bellevue West 59

Twin Loup 47, Hyannis 44

Wahoo 46, Nebraska City 22

Wauneta-Palisade 48, Sandhills Valley 10

Wayne 46, O'Neill 40

Wilcox-Hildreth 37, Pleasanton 18

Wood River 67, Gibbon 24

Lakota Nations Invitational=

He Sapa Bracket=

Championship=

Marty Indian, S.D. 62, Santee 44

MaKosica Bracket=

Champiohship=

Crow Creek Tribal School, S.D. 51, Omaha Nation 43

MAC Shootout=

Glenwood, Iowa 41, Plattsmouth 26

Gretna East 45, Lewis Central, Iowa 20

Omaha Central 59, Council Bluffs, Abraham Lincoln, Iowa 37

BOYS

Adams Central 50, Cross County 45

Alma 49, Red Cloud 36

Anselmo-Merna 48, Burwell 32

Arlington 63, Tekamah-Herman 36

Ashland-Greenwood 65, Milford 30

Aurora 45, Grand Island Northwest 40

Banner County 42, Edgemont, S.D. 36

Bellevue West 84, Totino-Grace, Minn. 74

Bergan 77, Lincoln Christian 63

Bridgeport 82, Chadron 57

Centennial 51, Superior 25

Central City 47, Grand Island Central Catholic 43

Central Valley 54, CWC 51

Centura 41, Ord 32

Cody-Kilgore 64, Colome, S.D. 50

Cozad 46, Ainsworth 40

Crete 72, Lincoln Northwest 21

David City 46, Columbus Lakeview 33

Doniphan-Trumbull 67, Omaha Roncalli 59

East Butler 49, Sterling 38

Elgin Public/Pope John 51, Boyd County 38

Elkhorn North 54, Hastings St Cecilia 51

Elkhorn Valley 61, Plainview 53

Elm Creek 53, Minden 47

Fillmore Central 64, Wilber-Clatonia 54

Fort Calhoun 67, Bancroft-Rosalie 49

Gering 64, Torrington, Wyo. 48

Grand Island 50, Hastings 39

Gretna 81, Millard West 65

Holdrege 47, McCook 42

Howells-Dodge 71, Clarkson-Leigh 36

Humphrey St Francis 62, Fullerton 53

Humphrey-Lindsay Holy Family 60, Lyons-Decatur Northeast 43

Hyannis 51, Twin Loup 49

Kearney 84, Omaha Northwest 41

Lexington 51, Schuyler 44

Leyton 48, Hemingford 34

Lincoln East 44, Omaha Benson 43

Lincoln Lutheran 63, Aquinas 43

Lincoln North Star 72, Omaha Buena Vista 22

Lincoln Northeast 76, Omaha Burke 57

Lusk, Wyo. 58, Sioux County 22

Lutheran Northeast 58, Homer 17

Malcolm 72, Raymond Central 30

McCool Junction 70, Heartland 48

Millard South 69, Columbus 46

Mitchell 43, Morrill 33

Oakland-Craig 65, Madison 49

Ogallala 74, Hershey 51

Omaha Bryan 68, Lincoln Southeast 66

Omaha Concordia 76, Ralston 56

Omaha Creighton 62, Papillion-LaVista 43

Papillion-LaVista South 61, Elkhorn South 49

Pender 61, Stanton 18

Sandhills Valley 38, Wauneta-Palisade 33

Sandhills-Thedford 61, Sumner-Eddyville-Miller 52

Scottsbluff 19, St. Thomas More, S.D. 18

Shelton 68, Osceola 66

Sidney 76, Alliance 49

Southern 56, Humboldt/Table Rock-Steinauer 40

Southern Valley 46, Loomis 39

St Paul 42, Broken Bow 28

Stuart 65, Burke, S.D. 61

Wahoo 83, Nebraska City 24

Wayne 51, O'Neill 44

West Central, S.D. 59, Crofton 51

West Holt 49, Battle Creek 46

Winnebago 57, South Sioux City 46

Wood River 70, Gibbon 30

Lakota Nations Invitational=

He Sapa Bracket=

Championship=

Santee 55, St. Francis Indian, S.D. 47

Matosica Bracket=

Seventh Place=

Omaha Nation 72, Crow Creek Tribal School, S.D. 66

MAC Shootout=

Lewis Central, Iowa 60, Gretna East 57, OT

Omaha Central 74, Council Bluffs, Abraham Lincoln, Iowa 65

Plattsmouth 50, Glenwood, Iowa 48

Tyson Classic=

Omaha Skutt 71, MOC-Floyd Valley, Iowa 54

COLORADO

GIRLS

Air Academy 62, The Classical Academy 43

Akron 52, Wiggins 40

Alamosa 56, La Junta 16

Banning Lewis Prep 51, James Irwin Charter School 13

Briggsdale 58, Idalia 46

Calhan 33, Sierra Grande 31

Caprock Academy 40, Vail Christian 23

Centauri 50, Summit 32

Center 51, Crowley County 21

Cheyenne East, Wyo. 55, Mountain Vista 48

Colby, Kan. 44, Stratton 41

Eaton 47, Strasburg 43

Evergreen High School 40, Bear Creek 33

FMHS 50, Palisade 29

Flagler 45, Gilpin County 32

Fleming 44, Arickaree High School 24

Gateway 57, Hinkley 21

Glenwood Springs 59, Prospect Ridge Academy 24

Heritage Christian Academy 48, Windsor Charter 17

Hi-Plains 47, Genoa-Hugo 38

Hoehne 51, Las Animas 8

Holy Family 48, Broomfield 33

Lewis-Palmer 65, Mesa Ridge 36

Longmont 53, Thomas Jefferson 26

Loveland 60, Greeley West 25

McClave 45, Kit Carson 22

Mead 52, D'Evelyn 46

Olathe 48, North Fork 26

Pagosa Springs 42, Salida 37

Peak to Peak 51, SkyView Academy 17

Peyton 58, Highland 38

Poudre 31, Douglas County 15

Prairie 41, Haxtun 21

Primero 41, Antonito 29

Pueblo East 47, Windsor Charter 33

Pueblo West 80, George Washington 53

Rangely 50, Sterling 32

Severance 59, Forge Christian 22

Silver Creek 62, Grand Junction 40

Simla 58, Sangre De Cristo 22

Skyview 53, Centaurus 26

Standley Lake 67, John F. Kennedy 37

The Vanguard School 54, Ellicott 28

Walsh 28, Wiley 26

Yuma 61, Limon 33

BOYS

Air Academy 74, Liberty 65

Alamosa 54, La Junta 26

Arapahoe 42, Grandview 38

Banning Lewis Prep 52, James Irwin Charter School 49

Bear Creek 54, Evergreen High School 51

Broomfield 67, Holy Family 61

Brush 55, Fort Morgan 47

Campbell County, Wyo. 40, Glenwood Springs 39

Castle View 54, Westminster 27

Centauri 74, Gunnison 30

Chandler Hamilton, Ariz. 51, Doherty 43

Cheyenne Wells 48, Cheylin, Kan. 32

Denver West 65, Arvada 51

Discovery Canyon 69, Harrison 51

Doherty 67, Valley Vista, Ariz. 66

Douglas County 72, Poudre 48

Eaton 56, Strasburg 49

Evangelical Christian Academy 48, Cotopaxi 34

FMHS 61, Grand Junction 44

Fairview 68, Rangeview 65

Flagler 40, Gilpin County 35

Fort Collins 61, Palmer Ridge 48

Golden 44, Pueblo County 43

Greeley Central 51, Greeley West 45

Hanover 51, Antonito 28

Heritage 53, Cherokee Trail 45

J.K. Mullen 78, Denver East 66

Jefferson Academy 70, Liberty Common 24

Kent Denver 91, Eagle Valley 56

Lamar 45, Colo. Springs Christian 43

Legacy, N.M. 66, Centennial 29

Legend 66, Columbine 49

Lewis-Palmer 77, Steamboat Springs 54

Longmont 62, Loveland 42

McClave 55, Eads 45

Mead 60, Grand Junction Central 44

Mesa Ridge 79, Falcon 58

Montrose High School 57, Roaring Fork 24

Mountain Vista 56, Cherry Creek 41

North Park 66, Weldon Valley 33

Northfield 86, Aurora Central 50

Northridge 68, Far Northeast 55

Pagosa Springs 57, Salida 40

Peak to Peak 66, Roosevelt 45

Peyton 60, St. Mary's 50

Pine Creek 66, Pueblo East 38

Platte Canyon 49, Rocky Mountain Lutheran 9

Prairie View 61, Pomona 54

Primero 47, Moffat 35

Prospect Ridge Academy 64, Hayden 29

Riverdale Ridge 94, Brighton 60

Sedgwick County 42, Wiggins 32

Silver Creek 81, Palisade 64

Simla 55, Sangre De Cristo 19

Summit 74, Battle Mountain 43

The Vanguard School 84, Ellicott 32

Thornton 77, Abraham Lincoln 41

ThunderRidge 76, Laredo United, Texas 43

Timberline, Wash. 66, Eaglecrest 56

Vista PEAK 79, Eagle Ridge Academy 49

WYOMING

GIRLS

Buffalo 64, Thermopolis 37

Cheyenne Central 47, Laramie 39

Cheyenne East 55, Mountain Vista, Colo. 48

Cody 56, Sheridan 54

Gering, Neb. 48, Torrington 35

Midwest 37, Guernsey-Sunrise 34

Dogger Basketball Classic=

Encampment 56, Kaycee 21

Lingle-Fort Laramie 67, Encampment 30

Southeast 28, Hulett 23

Southeast 45, Rock River 33

Douglas Classic=

Douglas 71, Burns, Ore. 20

Lovell 44, Wheatland 36

Lovell 61, Pine Bluffs 52

Pine Bluffs 44, Burns 23

Wheatland 46, Lander 34

Flaming Gorge Classic=

Mountain View 63, Casper Natrona 53

Pinedale 49, Green River 41

Rock Springs 49, Rawlins 34

Rock Springs 65, Mountain View 48

Skyline, Idaho 52, Rock Springs 35

Star Valley 54, Cheyenne South 20

Thunder Basin 54, Casper Kelly Walsh 40

Thunder Basin 56, Evanston 22

Foothills Classic=

Big Horn 57, Big Piney 39

Tongue River 60, Wind River 53

Wright 46, Greybull 29

Wright 57, Big Piney 31

Wyoming Indian 51, Greybull 46

Stateline Shootout=

Belle Fourche, S.D. 71, Newcastle 41

Sundance 59, Lead-Deadwood, S.D. 23

Wrangler Invite=

Cokeville 52, Riverside 31

Cokeville 63, Upton 58

Little Snake River 41, Riverside 29

Little Snake River 51, Dubois 17

Rocky Mountain 32, Kemmerer 27

Rocky Mountain 58, Dubois 20

Shoshoni 51, Meeteetse 18

Upton 68, Meeteetse 30

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Lingle-Fort Laramie vs. Rock River, ccd.

BOYS

Campbell County 40, Glenwood Springs, Colo. 39

Cheyenne Central 68, Laramie 67

Gering, Neb. 64, Torrington 48

Guernsey-Sunrise 64, Midwest 43

Lusk 58, Sioux County, Neb. 22

Sheridan 58, Cody 54

Thermopolis 54, Buffalo 50

Dogger Basketball Classic=

Encampment 58, Kaycee 31

Lingle-Fort Laramie 64, Encampment 50

Southeast 51, Hulett 18

Southeast 56, Rock River 30

Flaming Gorge Classic=

Bear Lake, Idaho 50, Farson-Eden 47

Casper Natrona 65, Grace, Idaho 48

Evanston 59, Pinedale 44

Lyman 51, Green River 47

Rawlins 46, Rock Springs 45

Rock Springs 65, Mountain View 48

Star Valley 74, Cheyenne South 29

Thunder Basin 46, Riverton 43

Uintah, Utah 60, Casper Kelly Walsh 52

Foothills Classic=

Big Horn 64, Big Piney 55

Tongue River 72, Wind River 42

Wright 61, Greybull 38

Wright 67, Big Piney 58

Wyoming Indian 57, Greybull 41

Lander Classic=

Douglas 69, Lander 44

Douglas 80, Burns 21

Lovell 39, Wheatland 31

Lovell 56, Pine Bluffs 39

Pine Bluffs 67, Burns 38

Wheatland 48, Lander 44

Stateline Shootout=

Belle Fourche, S.D. 63, Newcastle 43

Sundance 61, Lead-Deadwood, S.D. 52

Wrangler Invite=

Cokeville 64, Riverside 36

Kemmerer 60, Rocky Mountain 27

Little Snake River 42, Riverside 25

Little Snake River 58, Dubois 47

Meeteetse 52, Shoshoni 45

Rocky Mountain 62, Dubois 47

Upton 65, Meeteetse 44

Upton 68, Cokeville 53

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Lingle-Fort Laramie vs. Rock River, ccd.

WRESTLING