BASKETBALL

NEBRASKA

GIRLS

Bellevue East 62, Lincoln Southwest 59

Bellevue West 63, Kearney 49

Bennington 63, Hastings 24

Bridgeport 50, Bayard 38

Centennial 33, Doniphan-Trumbull 24

Crawford 41, Potter-Dix 28

Edgemont, S.D. 51, Hemingford 36

Elkhorn 68, Lincoln Northwest 20

Humphrey St Francis 57, Lutheran Northeast 21

Leyton 76, Peetz, Colo. 17

Lincoln East 70, Elkhorn South 66

Lincoln North Star 81, Omaha Benson 55

Lincoln Pius X 50, Omaha Marian 29

Lincoln Southeast 42, Omaha Westview 39

Mitchell 65, Brookings, S.D. 43

North Platte St. Patrick's 41, Kimball 24

O'Neill 44, Wayne 41

Omaha North 56, Fremont 29

Omaha Northwest 64, Grand Island 38

Omaha Skutt 64, Omaha Duchesne 37

Papillion-LaVista 83, Omaha Bryan 4

Papillion-LaVista South 49, Lincoln Northeast 48

Weldon Valley, Colo. 44, Banner County 21

Wilber-Clatonia 35, Fairbury 27

Wilcox-Hildreth 35, South Platte 30

Centennial Conference Tournament=

Championship=

Grand Island Central Catholic 44, Lincoln Christian 42

Central Conference Tournament=

Championship=

Adams Central 44, Seward 40

Consolation=

Columbus Lakeview 40, Lexington 12

Grand Island Northwest 43, Aurora 35

Dakota Oyate Challenge=

Championship=

Omaha Nation 60, Lower Brule, S.D. 50

Frontier Conference Tournament=

Championship=

Omaha Brownell-Talbot 50, College View Academy 30

Lewis & Clark Conference Tournament=

Clark Bracket=

Creighton 63, Walthill 55

Homer 59, Osmond-Randolph 39

Tri County Northeast 54, Winside 19

Lewis Bracket=

Laurel-Concord/Coleridge 61, Bloomfield 29

Plainview 49, Wausa 28

Wynot 43, Ponca 41

MNAC Conference Tournament=

Championship=

Sandhills-Thedford 62, Brady 21

Third Place=

Anselmo-Merna 47, Arthur County 31

Nebraska Capitol Conference Tournament=

Championship=

Yutan 39, Arlington 21

Third Place=

Raymond Central 57, Fort Calhoun 49

NVC Conference Tournament=

Elkhorn Valley 62, Boyd County 25

North Central 60, Neligh-Oakdale 47

Stuart 52, CWC 34

West Holt 57, Santee 16

RPAC Conference Tournament=

Championship=

Southern Valley 50, Maywood-Hayes Center 34

Third Place=

Alma 65, Paxton 43

Trailblazer Conference Tournament=

Championship=

Beatrice 53, Malcolm 35

Third Place=

Ashland-Greenwood 41, Wahoo 32

Twin Valley Conference Tournament=

Blue Hill 63, Harvard 19

Western Conference Tournament=

Championship=

Sidney 51, Scottsbluff 42

BOYS

Bellevue West 63, Kearney 49

Bennington 67, Hastings 46

Bridgeport 50, Bayard 38

Chase County 52, Hershey 49

Crawford 47, Potter-Dix 31

David City 49, Thayer Central 44

Doniphan-Trumbull 63, Centennial 43

Elkhorn 60, Lincoln Northwest 41

Grand Island 58, Omaha Northwest 44

Guardian Angels 55, Pierce 39

Hemingford 47, Edgemont, S.D. 19

Lincoln North Star 81, Omaha Benson 55

Lincoln Pius X 63, Omaha Creighton 58

Lincoln Southeast 70, Omaha Westview 47

Lincoln Southwest 55, Bellevue East 28

Lutheran Northeast 58, Humphrey St Francis 35

Millard West 69, Lincoln High 56

Morrill 74, Sioux County 32

North Platte St. Patrick's 53, Kimball 39

Omaha North 74, Fremont 45

Papillion-LaVista 83, Omaha Bryan 44

Papillion-LaVista South 56, Lincoln Northeast 41

Peetz, Colo. 59, Leyton 45

Weldon Valley, Colo. 44, Banner County 21

Centennial Conference Tournament=

Championship=

Omaha Concordia 53, Bishop Neumann 32

Central Conference Tournament=

Championship=

Crete 73, Adams Central 32

Consolation=

Grand Island Northwest 54, Lexington 24

Third Place=

Aurora 54, York 51

Dakota Oyate Challenge=

Third Place=

Marty, S.D. 85, Omaha Nation 71

East Husker Conference Tournament=

Bancroft-Rosalie 65, Clarkson-Leigh 43

Humphrey-Lindsay Holy Family 57, Stanton 34

Madison 52, Tekamah-Herman 48

Oakland-Craig 67, Lyons-Decatur Northeast 34

Pender 59, Wisner-Pilger 44

West Point-Beemer 53, Twin River 51

Fort Kearney Conference Tournament=

Overton 62, Wilcox-Hildreth 54

Pleasanton 40, Hi-Line 35

Frontier Conference Tournament=

Championship=

Parkview Christian 63, Omaha Brownell-Talbot 48

Third Place=

Cornerstone 66, College View Academy 54

Fifth Place=

Omaha Christian Academy 66, Heartland Christian, Iowa 38

MNAC Conference Tournament=

Championship=

Sandhills-Thedford 51, South Loup 39

Nebraska Capitol Conference Tournament=

Championship=

Douglas County West 57, Conestoga 48

Third Place=

Fort Calhoun 45, Logan View-Scribner-Snider 40

NVC Conference Tournament=

Elgin Public/Pope John 55, Boyd County 53

North Central 55, CWC 37

Santee 73, Niobrara-Verdigre 28

West Holt 68, Neligh-Oakdale 43

RPAC Conference Tournament=

Championship=

Maywood-Hayes Center 40, Alma 34

Third Place=

DCS 61, Cambridge 33

Trailblazer Conference Tournament=

Championship=

Ashland-Greenwood 44, Wahoo 41

Third Place=

Malcolm 46, Platteview 42

Twin Valley Conference Tournament=

Blue Hill 49, Franklin 25

Red Cloud 59, Harvard 29

Western Conference Tournament=

Championship=

Scottsbluff 67, Sidney 60

Third Place=

Gering 69, North Platte 68

Fifth Place=

Chadron 67, Sterling, Colo. 50

Seventh Place=

Mitchell 60, Alliance 51

COLORADO

GIRLS

Akron 38, Simla 33

Alamosa 43, Ignacio 38

Bennett 44, KIPP Collegiate 5

Briggsdale 50, Fleming 40

Cedaredge 61, Gunnison 38

Cheyenne Wells 63, Hi-Plains 39

Coal Ridge 46, Steamboat Springs 32

Colo. Springs Christian 91, James Irwin Charter School 15

Creede High School 66, Moffat 33

Crested Butte 37, Trinidad 34

Cripple Creek-Victor 25, Miami-Yoder 24

Crowley County 33, Holly 31

Dayspring Christian Academy 52, Wray 50

Delta 60, Summit 24

Denver Christian 66, SkyView Academy 28

Eads 38, Branson/Kim 21

Eagle Ridge Academy 42, The Academy 38

Ellicott 42, Florence 31

Erie 57, Glenwood Springs 25

Evergreen High School 66, Battle Mountain 25

FMHS 47, Durango 16

Flatirons Academy 40, Liberty Common 21

Fort Lupton 50, DSST: Green Valley Ranch 22

Fossil Ridge 42, Berthoud 25

Fowler 59, Thomas MacLaren 23

Hayden 59, Soroco 51

Highland 55, Timnath 41

Holy Family 61, Silver Creek 18

Leyton, Neb. 76, Peetz 17

Mancos 58, Ridgway 28

Manitou Springs 38, Pueblo Central 25

Mead 47, Longmont 11

Meeker 50, North Fork 38

Merino 61, Limon 37

Middle Park 39, Forge Christian 32

Monte Vista 46, Cotopaxi 30

Montezuma-Cortez 57, Bayfield 27

Mountain Vista 66, Denver South 56

North Park 53, Caprock Academy 30

Nucla 38, De Beque 22

Pagosa Springs 41, Centauri 38

Palmer 66, Pueblo Centennial 31

Palmer Ridge 52, Mesa Ridge 35

Peak to Peak 35, Jefferson Academy 27

Peyton 51, Yuma 36

Rangely 69, West Grand 40

Salida 55, La Junta 25

Sangre De Cristo 54, Centennial 14

Sierra 30, Harrison 23

Sierra Grande 56, Antonito 19

Springfield 55, La Veta 22

The Vanguard School 62, Rye 15

Weld Central 37, Fort Morgan 32

Weldon Valley 44, Banner County, Neb. 21

Wheat Ridge 53, Denver SST 15

Wiggins 43, Prairie 25

Windsor 61, Greeley Central 29

Windsor Charter 41, DSST: Cedar 38

BOYS

Alamosa 50, Ignacio 25

Arapahoe 55, Cherokee Trail 49

Aspen 51, Basalt 23

Bennett 74, KIPP Collegiate 56

Berthoud 70, Wray 69

Briggsdale 68, Fleming 49

Cedaredge 56, Gunnison 45

Centaurus 61, Greeley West 39

Cheyenne Wells 45, Hi-Plains 29

Coal Ridge 51, Steamboat Springs 48

Crested Butte 61, Trinidad 27

De Beque 58, Nucla 55

Delta 63, Summit 48

Denver SST 69, Wheat Ridge 56

Eads 52, Kim 41

Eagle Valley 62, Grand Junction Central 48

Elbert 77, Flagler 10

Erie 59, Glenwood Springs 57

Estes Park 56, Rocky Mountain Prep - Smart 42

FMHS 63, Durango 23

Flatirons Academy 62, Golden View Classical 51

Florence 80, Ellicott 23

Forge Christian 75, Middle Park 32

Fort Collins 86, Northglenn 34

Fowler 61, Thomas MacLaren 58

Highland 78, Timnath 42

James Irwin Charter School 60, Colo. Springs Christian 54

Jefferson Academy 50, Peak to Peak 44

Lamar 57, Buena Vista 48

Limon 62, Merino 46

Longmont 54, Mead 29

Lutheran 72, Golden 50

Mancos 82, Ridgway 32

Meeker 47, North Fork 22

Mesa Ridge 71, Palmer Ridge 35

Moffat 66, Creede High School 33

Moffat County 65, Rifle High School 47

Montezuma-Cortez 69, Bayfield 55

North Park 46, Caprock Academy 35

Overland 51, Grandview 48

Pagosa Springs 33, Centauri 29

Peetz 59, Leyton, Neb. 45

Plateau Valley 68, Vail Christian 33

Pueblo South 66, Cheyenne Mountain 56

Rangely 57, West Grand 15

Regis Jesuit 71, Monarch 65

Salida 80, La Junta 31

Sangre De Cristo 55, Centennial 20

Sierra 74, Harrison 57

Sierra Grande 78, Antonito 11

Silver Creek 60, Holy Family 34

Simla 68, Akron 44

SkyView Academy 47, Denver Christian 37

The Academy 69, Eagle Ridge Academy 53

The Vanguard School 73, Rye 43

Weldon Valley 44, Banner County, Neb. 21

Yuma 58, Peyton 49

Western Conference Tournament=

Fifth Place=

Chadron, Neb. 67, Sterling 50

WYOMING

GIRLS

Arvada-Clearmont 31, Guernsey-Sunrise 16

Buffalo 79, Moorcroft 18

Cody 55, Casper Natrona 22

Cokeville 48, Little Snake River 32

Douglas 74, Glenrock 19

Dubois 42, Meeteetse 34

Encampment 39, Rock River 32

Evanston 38, Jackson Hole 22

Lingle-Fort Laramie 38, Pine Bluffs 34

Lyman 51, Mountain View 43

Riverside 59, Ten Sleep 15

Rocky Mountain 54, Big Horn 45

Saratoga 54, Farson-Eden 45

Sheridan 55, Worland 31

Star Valley 58, Green River 43

Sundance 44, Burns 31

Tongue River 44, Greybull 19

Upton 64, Midwest 6

Wheatland 73, Newcastle 32

Wind River 61, Kemmerer 33

Wright 63, Kaycee 26

BOYS

Big Horn 64, Rocky Mountain 23

Buffalo 75, Moorcroft 29

Cody 56, Casper Natrona 35

Cokeville 54, Little Snake River 33

Douglas 74, Glenrock 33

Encampment 74, Rock River 16

Evanston 64, Jackson Hole 51

Guernsey-Sunrise 52, Arvada-Clearmont 13

Kemmerer 48, Wind River 37

Mountain View 40, Lyman 34

Pine Bluffs 57, Lingle-Fort Laramie 54

Riverside 48, Ten Sleep 35

Saratoga 67, Farson-Eden 66

Sheridan 80, Worland 49

Star Valley 85, Green River 82, 2OT

Sundance 49, Burns 30

Tongue River 60, Greybull 42

Upton 84, Midwest 23

Wheatland 69, Newcastle 30

Wright 81, Kaycee 26

WRESTLING

GIRLS

Nebraska

Colorado

Wyoming

BOYS