BASKETBALL

NEBRASKA

GIRLS

Adams Central 49, Holdrege 43

Ainsworth 52, McCook 46

Aurora 52, Lexington 36

Beatrice 47, Wahoo 38

Bellevue West 58, Lincoln Southeast 50

Bennett County, S.D. 49, Hay Springs 48

Broken Bow 57, Ogallala 48

Burwell 39, Nebraska Christian 33

Chadron 51, Valentine 37

Columbus Scotus 38, Kearney Catholic 31

Cross County 54, High Plains Community 13

Elkhorn 58, Hastings 26

Fullerton 48, Heartland Lutheran 31

Gothenburg 45, Minden 43

Grand Island Central Catholic 44, Hershey 25

Hastings St Cecilia 38, Lincoln Lutheran 25

Hitchcock County 51, Arapahoe 36

Leyton 52, Hyannis 12

Lincoln Christian 62, Aquinas 21

Lincoln High 50, Grand Island 21

Lincoln North Star 68, Omaha Burke 27

Lincoln Northeast 76, Kearney 54

Lincoln Pius X 64, Omaha Northwest 23

Lingle-Fort Laramie, Wyo. 51, Crawford 35

Maywood-Hayes Center 41, Anselmo-Merna 29

Millard West 60, Papillion-LaVista 36

Norfolk 71, Omaha Buena Vista 47

North Platte St. Patrick's 42, Cambridge 36

Omaha Brownell-Talbot 32, Boys Town 25

Omaha Central 68, Fremont 41

Omaha Gross 47, Nebraska City 41

Omaha Mercy 41, Omaha Concordia 37

Papillion-LaVista South 46, Lincoln East 32

Rapid City Christian, S.D. 40, Alliance 30

Seward 51, Blair 16

Sidney 59, Scottsbluff 26

South Sioux City 55, Omaha Roncalli 44

Southern Valley 54, South Loup 16

Syracuse 41, Logan View-Scribner-Snider 33

Wilber-Clatonia 45, Fillmore Central 34

York 46, Columbus Lakeview 27

Yutan 47, Malcolm 42

East Husker Conference Tournament=

Championship=

Pender 61, West Point-Beemer 22

Third Place=

North Bend Central 47, Bancroft-Rosalie 28

ECNC Conference Tournament=

Championship=

Elmwood-Murdock 43, Freeman 37, OT

Third Place=

Weeping Water 39, Palmyra 34

Fort Kearney Conference Tournament=

Championship=

Overton 69, Sumner-Eddyville-Miller 55

Third Place=

Elm Creek 47, Wilcox-Hildreth 33

LouPlatte Conference Tournament=

Championship=

Wood River 52, St Paul 33

Third Place=

Centura 32, Ravenna 18

Mid-State Conference Tournament=

Championship=

Crofton 47, Guardian Angels 39

Third Place=

Pierce 26, Battle Creek 20

Fifth Place=

Norfolk Catholic 57, Hartington Cedar Catholic 47

NVC Conference Tournament=

Championship=

St Mary's 56, Elgin Public/Pope John 43

Third Place=

Summerland 59, Niobrara-Verdigre 58

Pioneer Conference Tournament=

Third Place=

Nebraska City Lourdes 58, Diller-Odell 46

Southern Nebraska Conference TournamentChampionship=

Centennial 31, Sutton 26

Southern Nebraska Conference TournamentThird Place=

Milford 42, Thayer Central 30

Twin Valley Conference Tournament=

Championship=

Shelton 60, Blue Hill 35

Third Place=

Silver Lake 31, Kenesaw 30

Consolation=

Deshler 40, Red Cloud 27

Western Trails Conference Tournament=

Championship=

Bridgeport 72, Bayard 29

Third Place=

Gordon/Rushville 65, Morrill 43

BOYS

Adams Central 69, Holdrege 39

Ainsworth 71, McCook 50

Arapahoe 58, Hitchcock County 42

Aurora 67, Lexington 40

Bellevue West 72, Lincoln Southeast 67

Blair 65, Seward 51

Boys Town 79, Omaha Brownell-Talbot 41

Chadron 62, Valentine 53

Chase County 67, Gering 58

Cody-Kilgore 64, Minatare 25

Conestoga 59, Lincoln Northwest 56

Cornerstone 51, Omaha Christian Academy 46

Elkhorn 67, Hastings 41

Fullerton 48, Heartland Lutheran 21

Gothenburg 71, Minden 48

Grand Island Central Catholic 62, Hershey 29

Hay Springs 68, Bennett County, S.D. 66

Heartland 37, David City 35

Hyannis 49, Leyton 11

Kearney 74, Lincoln Northeast 49

Kearney Catholic 61, Columbus Scotus 47

Lincoln Christian 82, Aquinas 78

Lincoln High 54, Grand Island 43

Lincoln Lutheran 51, Hastings St Cecilia 37

Lincoln North Star 65, Omaha Burke 42

Lincoln Pius X 91, Omaha Northwest 44

Lingle-Fort Laramie, Wyo. 76, Crawford 27

Malcolm 54, Yutan 29

Maywood-Hayes Center 61, Anselmo-Merna 34

Nebraska Christian 59, Burwell 50

Norfolk 68, Omaha Buena Vista 29

North Platte St. Patrick's 65, Cambridge 54

Omaha Bryan 61, Omaha Benson 55

Omaha Central 69, Fremont 53

Omaha Creighton 65, Millard South 50

Omaha Gross 66, Louisville 44

Omaha Roncalli 85, South Sioux City 29

Omaha Skutt 71, Elkhorn Mt Michael 50

Papillion-LaVista 60, Millard West 43

Papillion-LaVista South 60, Lincoln East 57

Rapid City Christian, S.D. 79, Alliance 49

Sidney 58, Scottsbluff 51

Silver Lake 51, Kenesaw 40

South Loup 74, Southern Valley 40

Syracuse 64, Logan View-Scribner-Snider 38

Wahoo 81, Beatrice 62

York 67, Columbus Lakeview 65

East Husker Conference=

Championship=

North Bend Central 50, West Point-Beemer 48

Third Place=

Pender 53, Humphrey-Lindsay Holy Family 26

ECNC Conference Tournament=

Championship=

Auburn 59, Freeman 41

Third Place=

Johnson County Central 51, Mead 48

Fifth Place=

Elmwood-Murdock 41, Weeping Water 30

Fort Kearney Conference Tournament=

Championship=

Ansley-Litchfield 48, Sumner-Eddyville-Miller 46

Third Place=

Amherst 65, Elm Creek 51

Lewis & Clark Conference Tournament=

Lewis Bracket=

Third Place=

Plainview 70, Walthill 60

Fifth Place=

Bloomfield 49, Wausa 37

Seventh Place=

Wakefield 49, Laurel-Concord/Coleridge 47

Lewis and Clark Conference Tournament=

Clark Bracket=

Championship=

Winnebago 61, Hartington-Newcastle 53

Fifth Place=

Winside 51, Homer 32

LouPlatte Conference Tournament=

Championship=

Doniphan-Trumbull 56, Wood River 53

Third Place=

Central City 44, Ord 36

Mid-State Conference Tournament=

Championship=

Norfolk Catholic 53, Boone Central 45

Third Place=

Hartington Cedar Catholic 56, Wayne 44

Fifth Place=

Guardian Angels 49, Battle Creek 44

NVC Conference Tournament=

Championship=

West Holt 55, Summerland 49

Third Place=

St Mary's 49, Elkhorn Valley 48, OT

Pioneer Conference Tournament=

Championship=

Johnson-Brock 38, Tri County 35

Third Place=

Exeter-Milligan-Friend 61, Pawnee City 48

Southern Nebraska Conference TournamentChampionship=

Sandy Creek 33, Centennial 28

Southern Nebraska Conference TournamentThird Place=

Fillmore Central 46, Sutton 41

Twin Valley Conference Tournament=

Championship=

Shelton 71, Lawrence-Nelson 36

Third Place=

Deshler 40, Red Cloud 32

Western Trails Conference Tournament=

Championship=

Bridgeport 68, Mitchell 62

Third Place=

Kimball 56, Morrill 31

Fifth Place=

Hemingford 77, Bayard 35

COLORADO

GIRLS

Bear Creek 57, Dakota Ridge 34

Bennett 59, Fort Lupton 30

Burlington 49, Limon 48

Caliche 57, Wiggins 48

Cedaredge 54, Aspen 22

Columbine 73, Lakewood 47

Creede High School 68, Antonito 40

Denver East 94, Far Northeast 24

Dolores Huerta Preparatory 39, Colorado Springs 31

Eads 48, Wiley 18

Englewood 31, Bruce Randolph 30

Erie 45, Fairview 29

Falcon 39, Mesa Ridge 34

Flatirons Academy 41, Briggsdale 38

Fossil Ridge 58, Legacy 36

Fountain-Fort Carson 53, The Classical Academy 44

Fowler 60, Swink 31

Glenwood Springs 37, Durango 34

Granada 53, Walsh 17

Grand Junction Central 49, Eagle Valley 42

Grand Valley 53, Gunnison 30

Greeley Central 43, Longmont 42

Green Mountain 41, Evergreen High School 29

Hanover 39, Primero 22

Heritage Christian Academy 51, Holyoke 32

Highlands Ranch 75, Pueblo West 29

Holy Family 67, Centaurus 31

Horizon 72, Rocky Mountain 63

Idalia 40, Kit Carson 30

Ignacio 52, Bayfield 13

Jefferson 61, Arvada 29

KIPP Collegiate 41, Sheridan 32

La Junta 32, Pueblo Central 24

Lamar 36, Manitou Springs 25

Liberty 66, Cheyenne Mountain 50

Loveland 67, Brighton 32

Merino 59, Sedgwick County 28

Moffat County 43, Coal Ridge 39

Monarch 70, Boulder 40

Monte Vista 49, Center 36

Montezuma-Cortez 48, Centauri 44

Northridge 64, Fort Morgan 31

Pagosa Springs 54, Alamosa 32

Poudre 61, Mountain Range 22

Pueblo County 61, Sierra 22

Rangely 66, De Beque 24

Riverdale Ridge 57, Frederick 42

Roaring Fork 64, Meeker 48

Roosevelt 73, Mountain View 30

Sanford 36, Trinidad 25

Sangre De Cristo 40, Nucla 37

Sargent 44, Del Norte 31

Standley Lake 62, Littleton 58

Summit 62, Basalt 20

University 70, Berthoud 50

Valor Christian 80, Chatfield 38

Weldon Valley 49, Bethune 34

Windsor 60, Greeley West 18

Wray 49, Haxtun 35

BOYS

Bayfield 55, Ignacio 44

Brighton 65, Loveland 46

Broomfield 83, Prairie View 36

Centauri 68, Montezuma-Cortez 45

Centaurus 59, Holy Family 58

Chaparral 69, George Washington 57

Coal Ridge 76, Moffat County 47

Colorado Springs 58, Dolores Huerta Preparatory 41

Creede High School 60, Antonito 43

DSST: Montview 55, Arrupe Jesuit 34

De Beque 63, Rangely 42

Denver East 84, Far Northeast 18

Denver South 67, Hinkley 29

Doherty 71, Palmer 56

Fairview 54, Erie 41

Flatirons Academy 67, Briggsdale 51

Fowler 65, Swink 41

Genoa-Hugo 50, Fleming 44

Glenwood Springs 79, Durango 58

Grand Valley 63, Gunnison 42

Green Mountain 60, Evergreen High School 44

Harrison 45, Sand Creek 42

Horizon 51, Rocky Mountain 47

Lake County 65, Platte Canyon 42

Legacy 53, Fossil Ridge 50

Longmont 50, Greeley Central 45

Meeker 71, Roaring Fork 55

Merino 39, Sedgwick County 34

Mesa Ridge 65, Pueblo County 49

Monarch 71, Boulder 52

Monte Vista 73, Center 37

Mountain View 59, Roosevelt 46

Nucla 49, Sangre De Cristo 39

Pagosa Springs 63, Alamosa 49

Poudre 63, Mountain Range 48

Primero 50, Hanover 29

Rangeview 72, Aurora Central 31

Severance 58, Skyline High School 32

SkyView Academy 84, Union Colony Preparatory School 34

Standley Lake 46, Littleton 35

Stargate School 68, Prospect Ridge Academy 66

Strasburg 54, Yuma 48

Summit 60, Basalt 57

The Classical Academy 48, Widefield High School 38

Thompson Valley 76, Niwot 42

Valor Christian 75, Columbine 24

Weldon Valley 55, Bethune 32

Windsor 92, Greeley West 44

Wray 73, Haxtun 38

WYOMING

GIRLS

Arvada-Clearmont 39, Midwest 36

Big Horn 50, Riverside 33

Buffalo 72, Torrington 39

Burlington 50, Kaycee 26

Campbell County 61, Laramie 45

Casper Kelly Walsh 57, Green River 42

Cheyenne Central 48, Sheridan 34

Cheyenne East 51, Casper Natrona 29

Cody 71, Jackson Hole 9

Cokeville 50, Farson-Eden 32

Dubois 50, Ten Sleep 7

Glenrock 55, Moorcroft 50, OT

Lander 46, Lovell 33

Lingle-Fort Laramie 51, Crawford, Neb. 35

Little Snake River 33, Saratoga 19

Lyman 39, Worland 34

Mountain View 47, Thermopolis 27

Rock River 40, Southeast 35

Rock Springs 40, Evanston 8

Star Valley 54, Riverton 38

Thunder Basin 53, Cheyenne South 41

Tongue River 48, Sundance 29

Upton 66, Encampment 25

Wright 37, Shoshoni 23

Wyoming Indian 55, Rocky Mountain 42

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Pinedale vs. Powell, ccd.

BOYS

Big Horn 65, Riverside 44

Buffalo 60, Torrington 49

Burlington 38, Kaycee 27

Casper Kelly Walsh 64, Green River 56

Cheyenne Central 78, Sheridan 58

Cheyenne East 65, Casper Natrona 47

Cokeville 63, Farson-Eden 47

Glenrock 70, Moorcroft 52

Jackson Hole 44, Cody 43, OT

Laramie 69, Campbell County 46

Lingle-Fort Laramie 76, Crawford, Neb. 27

Lovell 52, Lander 51

Midwest 67, Arvada-Clearmont 34

Mountain View 57, Thermopolis 51

Rock Springs 68, Evanston 66

Saratoga 74, Little Snake River 64

Southeast 49, Rock River 11

Star Valley 56, Riverton 54

Thunder Basin 74, Cheyenne South 28

Tongue River 52, Sundance 39

Upton 68, Encampment 34

Worland 62, Lyman 53

Wright 76, Shoshoni 60

Wyoming Indian 60, Rocky Mountain 45

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Pinedale vs. Powell, ccd.

WRESTLING

GIRLS

Nebraska

Colorado

Wyoming

BOYS

Nebraska

Colorado