BASKETBALL

NEBRASKA

GIRLS

Ainsworth 38, North Central 28

Alliance 46, Ogallala 43

Arcadia-Loup City 60, Ravenna 17

Arthur County 33, Hyannis 27

Ashland-Greenwood 35, Syracuse 24

Auburn 52, Nebraska City 31

Beatrice 58, Ralston 18

Bellevue East 69, Omaha Northwest 32

Bennington 41, Norris 38

Bloomfield 44, CWC 33

Blue Hill 42, Sandy Creek 32

Boone Central 51, Ord 47

Bruning-Davenport/Shickley 48, Exeter/Milligan 31

Buena Vista 72, Elkhorn South 67

Centura 58, Gibbon 13

Chadron 50, Gering 31

Clarkson/Leigh 61, Twin River 17

Columbus Lakeview 50, Schuyler 18

Columbus Scotus 40, Archbishop Bergan 17

Cozad 42, Lexington 32

Deshler 61, Harvard 22

Douglas County West 63, Boys Town 6

Elgin Public/Pope John 41, West Holt 40

Elkhorn North 70, Hastings 30

Elkhorn Valley 57, Creighton 31

Fillmore Central 51, Tri County 38

Franklin 39, Kenesaw 33

Gordon/Rushville 57, Mullen 35

Grand Island Central Catholic 49, Grand Island Northwest 41

Guardian Angels 61, O'Neill 30

Hartington Cedar Catholic 56, Wayne 47

Howells/Dodge 53, Tekamah-Herman 38

Humphrey/Lindsay Holy Family 75, Bancroft-Rosalie 65

Johnson-Brock 69, Friend 18

Kearney 49, Norfolk 31

Lincoln Lutheran 55, Bishop Neumann 44

Lincoln North Star 47, Columbus 35

Lincoln Pius X 68, Grand Island 24

Lincoln Southwest 55, Fremont 43

Loomis 45, Hi-Line 42

Lyons-Decatur Northeast 45, Mead 25

Malcolm 59, Wilber-Clatonia 17

McCool Junction 50, Osceola 32

Milford 56, David City 23

Minden 49, Holdrege 26

Nebraska City Lourdes 39, Elmwood-Murdock 29

Norfolk Catholic 46, Lutheran High Northeast 41

North Platte 57, McCook 52

Omaha Nation 67, Homer 57

Papillion-LaVista 56, Omaha Westside 54

Pender 36, Wisner-Pilger 29

Pleasanton 59, Elm Creek 52

Ponca 64, Walthill 18

Raymond Central 48, Logan View-Scribner-Snyder 39

Seward 52, Aurora 38

Sidney 45, Gothenburg 43

Southeast, Wyo. 55, Mitchell 26

Stuart 53, Santee 51

Summerland 59, Osmond-Randolph Co-op 26

Sumner-Eddyville-Miller 47, Silver Lake 38

Superior 50, Doniphan-Trumbull 31

Sutherland 33, Kimball 16

Wakefield 65, Tri County Northeast 20

Wausa 49, Winside 34

Waverly 35, Wahoo 34

Wilcox-Hildreth 51, Axtell 24

Wood River 43, Central City 34

Wynot 42, Plainview 34

York 53, Fairbury 15

Yutan 62, Palmyra 34

MAC Tournament=

Semifinal=

Bayard 49, South Platte 42

Leyton 42, Garden County 41

Panhandle Tournament=

Edgemont, S.D. 43, Morrill 30

Hay Springs 58, Crawford 42

RCC Tournament=

Fifth Place=

Omaha Mercy 50, Omaha Roncalli 25

Third Place=

Omaha Gross Catholic 55, South Sioux City 49

SPVA Tournament=

Semifinal=

Bridgeport 66, Chase County 23

Hershey 48, North Platte St. Patrick's 40

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

North Central vs. Anselmo-Merna, ppd.

Valentine vs. Broken Bow, ppd.

BOYS

Ainsworth 52, North Central 40

Alliance 46, Ogallala 43

Ankeny Centennial, Iowa 70, Omaha Burke 36

Aquinas 55, Hastings St. Cecilia 49

Ashland-Greenwood 65, Syracuse 21

Auburn 52, Nebraska City 31

Aurora 65, Seward 53

Axtell 66, Wilcox-Hildreth 36

Bancroft-Rosalie 75, Humphrey/Lindsay Holy Family 62

Bellevue East 76, Omaha Northwest 63

Bennington 64, Norris 46

Bergen Catholic, N.J. 87, Millard North 83

Bloomfield 45, CWC 34

Blue Hill 59, Sandy Creek 45

Boone Central 74, Ord 39

Boys Town 58, Douglas County West 56

Central City 51, Wood River 41

Centura 52, Gibbon 47

Columbus Lakeview 70, Schuyler 45

Columbus Scotus 40, Archbishop Bergan 17

Cozad 42, Lexington 41

Crofton 45, Hartington-Newcastle 41

David City 64, Milford 46

Deshler 53, Harvard 26

Doniphan-Trumbull 71, Superior 33

Elgin Public/Pope John 60, West Holt 43

Elkhorn Valley 68, Creighton 43

Elm Creek 66, Pleasanton 46

Elmwood-Murdock 67, Nebraska City Lourdes 27

Falls City Sacred Heart 77, Pawnee City 42

Gering 65, Chadron 54

Gordon/Rushville 57, Mullen 35

Hartington Cedar Catholic 46, Wayne 45

Hastings 65, Elkhorn North 50

Howells/Dodge 78, Tekamah-Herman 39

Johnson-Brock 48, Friend 42

Kearney 49, Norfolk 31

Kenesaw 54, Franklin 46

Laurel-Concord/Coleridge 44, Battle Creek 36

Lawrence-Nelson 47, Diller-Odell 27

Lincoln Lutheran 55, Bishop Neumann 44

Lincoln North Star 81, Columbus 53

Lincoln Pius X 59, Grand Island 48

Lincoln Southwest 78, Fremont 36

Loomis 75, Hi-Line 71

Malcolm 73, Wilber-Clatonia 50

Mead 74, Lyons-Decatur Northeast 44

Minden 49, Holdrege 26

Mitchell 63, Southeast, Wyo. 58

Nebraska Christian 45, Riverside 42

Norfolk Catholic 46, Lutheran High Northeast 41

North Platte 57, McCook 52

O'Neill 76, Guardian Angels 56

Omaha Bryan 66, Omaha South 54

Omaha Creighton Prep 48, Omaha Central 44

Omaha Nation 89, Homer 45

Omaha Westside 67, Papillion-LaVista 55

Ponca 76, Walthill 47

Ralston 68, Beatrice 60

Ravenna 46, Arcadia-Loup City 37

Santee 84, Stuart 81

Sidney 45, Gothenburg 43

Summerland 59, Osmond-Randolph Co-op 42

Sumner-Eddyville-Miller 55, Silver Lake 28

Tri County 61, Fillmore Central 48

Underwood, Iowa 64, Parkview Christian 43

Winside 48, Wausa 35

Wisner-Pilger 58, Pender 32

Wynot 57, Plainview 48

York 69, Fairbury 25

Yutan 56, Palmyra 49

MAC Tournament=

Semifinal=

Leyton 55, Bayard 35

Potter-Dix 59, Garden County 47

Panhandle Conference Tournament=

Semifinal=

Hay Springs 57, Morrill 50

Hemingford 68, Crawford 31

RCC Tournament=

Third Place=

Omaha Roncalli 53, Elkhorn Mount Michael 32

SPVA Tournament=

Semifinal=

Bridgeport 51, Perkins County 50

North Platte St. Patrick's 48, Chase County 32

Seventh Place=

Kimball 72, Sutherland 50

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

North Central vs. Anselmo-Merna, ppd.

Valentine vs. Broken Bow, ppd.

COLORADO

GIRLS

Addenbrooke Classical 40, DSST: College View 27

Air Academy 65, Cheyenne Mountain 55

Arickaree High School 53, Bethune 23

Arvada West 54, Lakewood 19

Basalt 33, Steamboat Springs 15

Bear Creek 59, Pomona 53

Briggsdale 55, Wiggins 33

Burlington 57, Genoa-Hugo 20

Cheraw 33, Cheyenne Wells 30

Cherokee Trail 67, Smoky Hill 12

Cherry Creek 55, J.K. Mullen 49

Coal Ridge 62, Rifle High School 50

D'Evelyn 73, Standley Lake 32

Dakota Ridge 33, Evergreen High School 26

Denver East 48, Castle View 38

Durango 45, Grand Junction Central 39

Eaglecrest 62, Overland 14

Ellicott 51, Manitou Springs 42

Erie 47, Legacy 39

Fort Collins 51, Prairie View 23

Glenwood Springs 56, Palisade 28

Golden 64, Alameda 5

Grandview 32, Arapahoe 30

Greeley Central 46, Silver Creek 42

Gunnison 44, Meeker 36

Highland 56, Liberty Common 47

Holy Family 49, Mead 42

Horizon 45, Fairview 34

Idalia 51, Lone Star 23

Idalia 51, Lone Star Consolidated 23

Littleton 55, Green Mountain 50

Longmont 52, Greeley West 16

Mancos 54, Telluride 5

Merino 83, Caliche 36

Monarch 57, Fossil Ridge 47

Olathe 52, Roaring Fork 37

Peyton 61, Fowler 33

Platte Valley 48, Strasburg 24

Rangely 50, Kit Carson 41

Rocky Mountain 57, Brighton 27

Salida 67, Atlas 11

Sargent 42, La Veta 20

Sedgwick County 46, Haxtun 40

St. Mary's Academy 48, Arrupe Jesuit 40

Stratton 46, Eads 27

Summit 36, Moffat County 29

The Vanguard School 47, Banning Lewis Prep 18

Twin Peaks Charter Academy 50, Poudre 21

Valor Christian 54, Ralston Valley 40

Wheat Ridge 50, Conifer 16

Windsor 57, Centaurus 37

Wray 63, Holyoke 37

Yuma 49, Akron 41

Colby Tournament=

Consolation Semifinal=

Lamar 41, Chanute, Kan. 32

BOYS

Aguilar 44, La Veta 43

Air Academy 69, Cheyenne Mountain 27

Arapahoe 51, Grandview 41

Arickaree High School 54, Bethune 24

Arvada West 69, Lakewood 48

Burlington 73, Genoa-Hugo 59

Byers 83, Flagler 36

Cheyenne Wells 35, Cheraw 34

Coal Ridge 61, Rifle High School 40

Columbine 61, Chatfield 49

D'Evelyn 53, Standley Lake 38

Dakota Ridge 63, Evergreen High School 31

Denver Christian 63, Bishop Machebeuf 62

Eaglecrest 59, Overland 53

Fairview 58, Northglenn 34

Fleming 61, Peetz 37

Fort Collins 72, Prairie View 46

Fossil Ridge 63, Monarch 36

Front Range Baptist 56, Beth Eden Baptist 35

Glenwood Springs 57, Palisade 42

Golden 65, Alameda 23

Grand Junction Central 43, Durango 31

Green River, Utah 58, Caprock Academy 47

Highland 75, Liberty Common 54

Highlands Ranch 63, Heritage 44

Holy Family 47, Mead 42

Idalia 63, Lone Star 51

J.K. Mullen 74, Cherry Creek 69

La Junta 61, Buena Vista 59

La Veta 43, Sargent 33

Lewis-Palmer 57, Palmer Ridge 51

Longmont 65, Greeley West 19

Lutheran 61, Discovery Canyon 45

Mancos 68, Telluride 51

Manitou Springs 72, Ellicott 60

Meeker 56, Gunnison 50

Merino 61, Caliche 44

Moffat County 53, Summit 42

Mountain Vista 75, Chaparral 49

Peyton 69, Fowler 62

Pikes Peak 64, South Park 44

Pine Creek 53, Liberty 31

Platte Valley 66, Strasburg 47

Ponderosa 80, Castle View 69

Poudre 62, Twin Peaks Charter Academy 26

Pueblo Central 91, Pueblo County 59

Pueblo West 56, Pueblo East 49

Ralston Valley 76, Legend 48

Roaring Fork 54, Olathe 30

Rock Canyon 59, Regis Jesuit 57

Rocky Mountain 65, Brighton 50

Sangre De Cristo 51, Moffat 30

Silver Creek 61, Greeley Central 52

Smoky Hill 71, Cherokee Trail 66

St. Mary's 88, James Irwin Charter School 77

Stratton 58, Eads 50

Swink 56, John Mall 50

The Vanguard School 51, Banning Lewis Prep 44

ThunderRidge 84, Douglas County 60

Union Colony Preparatory School 72, Longmont Christian 57

Valor Christian 80, Bear Creek 41

Wheat Ridge 61, Conifer 56

Wiggins 60, Briggsdale 42

Wiley 65, Deer Trail 33

Windsor 54, Centaurus 20

Wray 73, Holyoke 48

Yuma 61, Akron 34

Shawnee Mission West Tournament=

Consolation Semifinal=

Grandview 62, KC Wyandotte, Kan. 45

WYOMING

GIRLS

Buffalo 64, Glenrock 42

Burlington 52, Dubois 40

Burns 44, Lusk 40

Campbell County 51, Sheridan 47

Cheyenne East 59, Cheyenne South 26

Cody 70, Casper Kelly Walsh 25

Douglas 55, Rawlins 11

Encampment 33, Farson-Eden 28

Laramie 57, Cheyenne Central 55

Lingle-Fort Laramie 76, Guernsey-Sunrise 11

Lovell 48, Worland 26

Lyman 58, Pinedale 53

Mountain View 72, Lander 35

Newcastle 50, Moorcroft 22

Powell 58, Thermopolis 32

Rock River 50, Hanna-Elk Mountain 21

Rock Springs 38, Riverton 28

Rocky Mountain 50, Greybull 16

Saratoga 50, Cokeville 46

Southeast 55, Mitchell, Neb. 26

Star Valley 49, Jackson Hole 7

Thunder Basin 60, Casper Natrona 47

Tongue River 39, Riverside 33

Upton 64, Arvada-Clearmont 22

Wheatland 34, Torrington 27

Wind River 49, Shoshoni 45

Wyoming Indian 35, Kemmerer 32

BOYS

Big Piney 90, St. Stephens 78

Buffalo 73, Glenrock 44

Burlington 52, Dubois 40

Cheyenne Central 61, Laramie 56

Cheyenne East 88, Cheyenne South 40

Cody 70, Casper Kelly Walsh 25

Douglas 67, Rawlins 37

Farson-Eden 52, Encampment 38

Hanna-Elk Mountain 55, Rock River 49

Jackson Hole 73, Star Valley 65

Lander 65, Mountain View 41

Lingle-Fort Laramie 69, Guernsey-Sunrise 27

Lusk 69, Burns 62

Mitchell, Neb. 63, Southeast 58

Pinedale 42, Lyman 41

Powell 85, Thermopolis 59

Riverton 80, Rock Springs 75

Rocky Mountain 45, Greybull 37

Saratoga 64, Cokeville 61

Sheridan 66, Campbell County 61

Thunder Basin 50, Casper Natrona 37

Tongue River 81, Riverside 46

Upton 60, Arvada-Clearmont 16

Wheatland 40, Torrington 35

Wind River 72, Shoshoni 54

Wright 72, Sundance 46

Wyoming Indian 64, Kemmerer 60

WRESTLING

NEBRASKA

COLORADO