BASKETBALL

NEBRASKA

GIRLS

Archbishop Bergan 38, Lincoln Lutheran 29

Bellevue West 56, Gretna 47

Elkhorn South 51, Omaha Northwest 47

Falls City 36, Conestoga 35

Humboldt/Table Rock-Steinauer 39, Johnson County Central 38

Lewiston 61, Nebraska City Lourdes 60

Lincoln Christian 63, Omaha Concordia 26

Lincoln Pius X 39, Lincoln Southwest 35

Millard South 60, Millard West 42

Nebraska Lutheran 59, College View Academy 33

Omaha Central 72, Omaha Marian 48

Omaha Skutt Catholic 74, Omaha Gross Catholic 14

Plattsmouth 64, Ralston 30

Shelby/Rising City 47, Dorchester 35

Weeping Water 31, Omaha Brownell-Talbot 21

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Alma vs. Loomis, ppd.

Arapahoe vs. Southern Valley, ppd.

Aurora vs. Kearney Catholic, ppd.

Bancroft-Rosalie vs. Wynot, ccd.

Broken Bow vs. Gothenburg, ppd.

Cambridge vs. Dundy County-Stratton, ccd.

Cozad vs. Lexington, ppd.

Crete vs. Blair, ppd.

Cross County vs. Giltner, ppd.

Freeman vs. Wilber-Clatonia, ppd.

Grand Island Central Catholic vs. Grand Island Northwest, ppd.

Hastings vs. Columbus, ppd.

Lawrence-Nelson vs. Diller-Odell, ppd.

North Bend Central vs. Oakland-Craig, ppd.

Osceola vs. McCool Junction, ppd.

Parkview Christian vs. Heartland, ppd.

Sandhills Valley vs. Maxwell, ppd.

Sandhills/Thedford vs. Hyannis, ccd.

Santee vs. Marty Indian, S.D., ppd.

South Loup vs. Ansley-Litchfield, ppd.

Walthill vs. Homer, ppd.

Wauneta-Palisade vs. Paxton, ccd.

BOYS

Bellevue West 58, Gretna 47

Conestoga 45, Falls City 40

Elkhorn 59, Beatrice 46

Elkhorn South 83, Omaha Northwest 63

Johnson County Central 67, Humboldt/Table Rock-Steinauer 53

Lincoln Lutheran 75, Archbishop Bergan 52

Lincoln Pius X 57, Lincoln Southwest 53

Lincoln Southeast 61, Lincoln High 57, OT

Millard South 57, Millard West 55

Nebraska City Lourdes 61, Lewiston 56

Nebraska Lutheran 65, College View Academy 16

Omaha Concordia 52, Lincoln Christian 16

Ralston 72, Plattsmouth 56

RCC Tournament=

Semifinal=

Omaha Skutt Catholic 81, Omaha Gross Catholic 45

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Alma vs. Loomis, ppd.

Arapahoe vs. Southern Valley, ppd.

Aurora vs. Kearney Catholic, ppd.

Broken Bow vs. Gothenburg, ppd.

Cambridge vs. Dundy County-Stratton, ccd.

Cozad vs. Lexington, ppd.

Cross County vs. Giltner, ccd.

Freeman vs. Wilber-Clatonia, ppd.

Grand Island Central Catholic vs. Grand Island Northwest, ppd.

Hastings vs. Columbus, ppd.

Laurel-Concord/Coleridge vs. Battle Creek, ppd.

Lawrence-Nelson vs. Diller-Odell, ppd.

North Bend Central vs. Oakland-Craig, ppd.

Osceola vs. McCool Junction, ppd.

Parkview Christian vs. Heartland, ppd.

Raymond Central vs. Logan View-Scribner-Snyder, ppd.

Sandhills Valley vs. Maxwell, ppd.

Santee vs. Marty Indian, S.D., ppd.

South Loup vs. Ansley-Litchfield, ppd.

Walthill vs. Homer, ppd.

Wauneta-Palisade vs. Paxton, ccd.

COLORADO

GIRLS

Alexander Dawson 16, Belleview Christian 15

Basalt 37, Grand Junction 17

Berthoud 56, Resurrection Christian 44

Broomfield 45, Poudre 20

Canon City 62, Harrison 17

Colorado Academy 50, Peak to Peak 38

Crested Butte 25, Center 24

Dayspring Christian Academy 41, Jefferson Academy 36

Denver Christian 65, Bishop Machebeuf 3

Faith Christian 42, Manual 39

Flatirons Academy 78, Rocky Mountain Lutheran 8

Fowler 60, John Mall 2

Frederick 85, Thompson Valley 65

Gilpin County 42, Longmont Christian 8

Grand Valley 48, Cedaredge 27

Hanover 54, Cripple Creek-Victor 39

Holy Family 51, Longmont 37

Ignacio 66, Bayfield 34

Kent Denver 53, Prospect Ridge Academy 34

Little Snake River, Wyo. 37, Rangely 36

Loveland 54, Mountain Range 34

Mile High Adventist Academy 32, Denver Jewish Day School 23

Mountain View 56, Skyline High School 20

Niwot 53, Fort Morgan 23

Northfield 58, Hinkley 18

Pueblo County 45, Pueblo Central 37

Pueblo South 34, Pueblo Centennial 27

Roosevelt 92, Severance 52

Sargent 39, Trinidad 26

The Academy 43, Stargate School 27

Thornton 49, Aurora Central 45

Timnath 65, Frontier Academy 20

Valley 37, Weld Central 33

Colby Tournament=

(First Round=

Hays, Kan. 56, Lamar 34

BOYS

Aurora Central 53, Thornton 51

Battle Mountain 47, Vail Mountain School 32

Belleview Christian 47, Alexander Dawson 26

Broomfield 74, Poudre 62

Cedaredge 68, Grand Valley 51

Colorado Academy 61, Peak to Peak 51

Coronado 68, Widefield High School 63

Custer County 72, Lamar 39

DSST: Byers 66, Denver Waldorf 26

Denver Jewish Day School 83, Mile High Adventist Academy 24

Denver North 65, Abraham Lincoln 45

Doherty 80, Rampart 40

Fairview 65, Horizon 50

Fowler 53, John Mall 32

Frederick 85, Thompson Valley 65

Front Range Christian School 62, Heritage Christian Academy 57

Hanover 59, Cripple Creek-Victor 26

Mountain View 74, Skyline High School 70

Niwot 56, Fort Morgan 53

Platte Canyon 51, KIPP Collegiate 41

Resurrection Christian 82, Berthoud 48

Riverdale Ridge 68, Northridge 53

Sargent 45, Trinidad 37

Severance 74, Roosevelt 33

Skyview 49, Gateway 47

Vail Christian 57, South Park 10

Vista Ridge 52, Fountain-Fort Carson 47

Windsor 68, Silver Creek 21

Colby Tournament=

First Round=

Beloit, Kan. 67, Pine Creek 45

Colby, Kan. 55, Liberty 49

WYOMING

GIRLS

Cheyenne Central 76, Cheyenne South 43

Cheyenne East 59, Laramie 47

Green River 45, Evanston 40

Kaycee def. Midwest, forfeit

Little Snake River 37, Rangely, Colo. 36

Riverside 42, Meeteetse 25

BOYS

Cheyenne Central 75, Cheyenne South 46

Cheyenne East 77, Laramie 56

Evanston 46, Green River 37

Kaycee 84, Midwest 39

Meeteetse 40, Riverside 34