BASKETBALL

NEBRASKA

GIRLS

Subdistrict A-1=

Millard South 72, Gretna 41

Subdistrict A-2=

Lincoln Southwest 47, Bellevue West 39

Subdistrict A-3=

Lincoln High 54, Lincoln Northeast 50

Subdistrict A-4=

Millard North 62, Omaha Central 47

Subdistrict A-5=

Bellevue East 63, Kearney 44

Subdistrict A-6=

Lincoln North Star 36, Lincoln Pius X 35, OT

Subdistrict A-7=

Millard West 60, Lincoln East 50

Class C1 District Final=

C1-1=

North Bend Central 62, Ord 36

C1-2=

Bridgeport 71, Douglas County West 41

C1-3=

Adams Central 71, Syracuse 54

C1-4=

Wahoo 51, Battle Creek 47

C1-5=

Lincoln Christian 37, Wayne 34, OT

C1-6=

Malcolm 44, Platteview 33

C1-7=

Gothenburg 44, Columbus Scotus 36

C1-8=

Yutan 53, Milford 27

Class C2 District Final=

C2-1=

Crofton 39, Freeman 21

C2-2=

Pender 66, Humphrey/Lindsay Holy Family 39

C2-3=

Guardian Angels 61, Sutton 29

C2-4=

Oakland-Craig 43, Lincoln Lutheran 33

C2-5=

Ponca 62, Summerland 39

C2-6=

Southern Valley 45, Archbishop Bergan 42

C2-7=

Clarkson/Leigh 51, Gordon/Rushville 42

C2-8=

Cross County 43, Amherst 40

Class D1 District Final=

D1-1=

Ravenna 54, South Platte 35

D1-2=

Centura 61, Nebraska Christian 32

D1-3=

Hastings St. Cecilia 53, Bancroft-Rosalie 48

D1-4=

Hartington Cedar Catholic 59, Niobrara-Verdigre 36

D1-5=

Elmwood-Murdock 54, Sterling 29

D1-6=

Sumner-Eddyville-Miller 70, Alma 56

D1-7=

Johnson-Brock 48, Bruning-Davenport/Shickley 38

D1-8=

Elgin Public/Pope John 49, Maywood-Hayes Center 45

Class D2 District Final=

D2-1=

Falls City Sacred Heart 58, Osceola 32

D2-2=

Shelton 61, Medicine Valley 30

D2-3=

St. Mary's 75, Paxton 42

D2-4=

Leyton 46, Parkview Christian 29

D2-5=

McCool Junction 82, Pleasanton 57

D2-6=

Humphrey St. Francis 48, Howells/Dodge 34

D2-7=

Wilcox-Hildreth 42, Hay Springs 33

D2-8=

Overton 54, Wynot 36

BOYS

Wichita Defenders Homeschool, Kan. 44, Omaha Homeschool 39

NSAA Playoffs=

Class A=

District A-1=

Grand Island 68, Omaha Benson 51

District A-2=

Omaha Northwest 66, Columbus 64

District A-3=

Fremont 67, Norfolk 55

District A-4=

Bellevue East 71, Omaha South 45

District A-5=

Westview 72, Buena Vista 15

Class B=

Subdistrict B-6=

Seward 48, York 47

Class C2=

Subdistrict C2-3=

Oakland-Craig 61, Omaha Nation 52

Class D1=

Subdistrict D1-6=

Boyd County 59, Ainsworth 41

Class D2=

Subdistrict D2-4=

Wynot 68, Wausa 44

Subdistrict D2-12=

Hay Springs 60, Crawford 48

COLORADO

GIRLS

CHSAA Playoffs=

Districts=

Addenbrooke Classical 41, Golden View Classical 16

Briggsdale 88, Weldon Valley 8

Buena Vista 57, Rye 24

Burlington 58, Limon 50

Centauri 69, Montezuma-Cortez 18

Dayspring Christian Academy 56, Union Colony Preparatory School 13

Dove Creek 68, North Park 24

Ellicott 42, St. Mary's 37

Fleming 55, Prairie 37

Genoa-Hugo 50, Hanover 21

Gilpin County 39, Denver Christian 31

Grand Valley 56, Gunnison 43

Heritage Christian Academy 63, Loveland Classical 20

Idalia 61, Arickaree High School 34

Ignacio 52, Crested Butte 26

Kiowa 69, Pikes Peak 18

Liberty Common 49, Estes Park 39

Mancos 52, Telluride 16

North Fork 42, Olathe 39

Plateau Valley 34, Hayden 32

Rangely 41, West Grand 18

Salida 41, Woodland Park 37

Sanford 60, Center 25

Simla 63, Byers 27

SkyView Academy 48, Alexander Dawson 14

Springfield 65, La Veta 33

St. Mary's Academy 45, Faith Christian 28

Stratton 59, Otis 35

The Vanguard School 43, Colo. Springs Christian 41

Timnath 71, Frontier Academy 23

Windsor Charter 47, Lyons 36

Yuma 47, Prospect Ridge Academy 21

Second Round=

Class 4A=

Berthoud 65, Colorado Academy 56

Delta 80, Severance 43

Eaton 47, Peak to Peak 46

Holy Family 41, The Classical Academy 25

Kent Denver 73, D'Evelyn 42

Lutheran 57, Resurrection Christian 37

Riverdale Ridge 58, Lamar 22

University 34, Jefferson Academy 15

Class 5A=

Air Academy 53, Littleton 42

Canon City 46, Frederick 39

George Washington 53, Falcon 34

Glenwood Springs 51, Green Mountain 35

Mead 43, Vista PEAK 25

Roosevelt 58, Montrose High School 37

Windsor 62, Centaurus 33

Class 6A=

Arapahoe 38, ThunderRidge 29

Cherry Creek 57, Pine Creek 40

Doherty 56, FMHS 46

Grandview 52, Fountain-Fort Carson 50

Highlands Ranch 32, Eaglecrest 17

Monarch 54, Ralston Valley 48

Regis Jesuit 54, Cherokee Trail 51

Valor Christian 60, Legend 37

BOYS

CHSAA Playoffs=

Districts=

Banning Lewis Prep 57, Buena Vista 54

Bayfield 63, Montezuma-Cortez 61

Cedaredge 54, Grand Valley 45

Centauri 81, Ignacio 26

Faith Christian 71, Manual 50

Fleming 58, Prairie 43

Front Range Christian School 75, Gilpin County 28

Frontier Academy 67, Liberty Common 42

Genoa-Hugo 58, Miami-Yoder 38

Heritage Christian Academy 50, Dayspring Christian Academy 32

Lake County 62, Bennett 39

Limon 47, Burlington 45

Mancos 51, Dolores 43

Monte Vista 43, Custer County 41

Otis 70, Lone Star 44

Peetz 62, Briggsdale 56

Pikes Peak 63, Hanover 38

Pinnacle 73, Platte Canyon 41

Roaring Fork 59, Meeker 50

Salida 58, Colo. Springs Christian 50

Sanford 65, Del Norte 43

Simla 60, Evangelical Christian Academy 44

Springfield 50, La Veta 48

Stratton 74, Idalia 45

Timnath 62, Estes Park 45

Union Colony Preparatory School 40, Loveland Classical 29

Vail Mountain School 50, Vail Christian 44

Windsor Charter 50, Alexander Dawson 34

Woodland Park 57, Florence 40

Yuma 47, Prospect Ridge Academy 21

First Round=

Class 4A=

Pagosa Springs 57, Denver SST 48

WYOMING

GIRLS

Casper Natrona 48, Sheridan 43

Cheyenne East 77, Cheyenne Central 67

Cody 75, Riverton 16

Douglas 82, Glenrock 21

Green River 56, Star Valley 55

Laramie 59, Cheyenne South 48

Lovell 48, Thermopolis 27

Lyman 62, Lander 45

Pinedale 62, Mountain View 47

Wheatland 43, Moorcroft 42

WHSAA Regional=

Class 2A=

East=

Consolation=

Lusk 49, Wright 36

Tongue River 66, Big Horn 17

Semifinal=

Lingle-Fort Laramie 50, Burns 34

Sundance 57, Pine Bluffs 41

West=

Consolation=

Shoshoni 64, St. Stephens 33

Wind River 31, Greybull 27

Semifinal=

Rocky Mountain 48, Kemmerer 27

Wyoming Indian 55, Big Piney 48, 2OT

Class 1A=

East=

Consolation=

Hulett 40, Hanna-Elk Mountain 37

Rock River 57, Guernsey-Sunrise 20

Semifinal=

Southeast 48, Kaycee 21

Upton 56, Arvada-Clearmont 17

West=

Consolation=

Little Snake River 60, Dubois 49

Saratoga 45, Meeteetse 25

Semifinal=

Burlington 46, Encampment 38

Cokeville 52, Riverside 41

BOYS

Casper Natrona 53, Sheridan 45

Cheyenne East 36, Cheyenne Central 22

Cody 49, Riverton 44, OT

Douglas 93, Glenrock 47

Laramie 79, Cheyenne South 55

Lovell 62, Thermopolis 48

Lyman 59, Lander 53

Pinedale 51, Mountain View 45

Star Valley 80, Green River 55

Wheatland 51, Moorcroft 27

Worland 79, Buffalo 74

WHSAA Regional=

Class 2A=

East=

Consolation=

Burns 45, Sundance 42

Lusk 66, Lingle-Fort Laramie 46

Semifinal=

Big Horn 59, Wright 46

Pine Bluffs 63, Tongue River 57

West=

Consolation=

Kemmerer 68, Big Piney 61

Wyoming Indian 73, Rocky Mountain 46

Semifinal=

Shoshoni 58, St. Stephens 52

Wind River 82, Greybull 53

Class 1A=

East=

Consolation=

Guernsey-Sunrise 50, Rock River 20

Hanna-Elk Mountain 50, Midwest 38

Semifinal=

Southeast 68, Hulett 23

Upton 74, Kaycee 32

West=

Consolation=

Dubois 52, Riverside 51

Little Snake River 45, Meeteetse 41

Semifinal=

Cokeville 49, Burlington 43

Saratoga 56, Farson-Eden 34