BASKETBALL

NEBRASKA

GIRLS

Elkhorn 52, South Sioux City 42

Elkhorn North 71, Elkhorn South 34

Gretna 44, Lewis Central, Iowa 31

North Platte 67, Gering 47

Omaha Skutt 59, Sioux City, East, Iowa 43

NSAA Playoffs=

Class C1 Subdistrict=

Subdistrict C1-1=

Falls City 47, Conestoga 28

Subdistrict C1-2=

Ashland-Greenwood 43, Palmyra 26

Subdistrict C1-4=

Omaha Concordia 43, Boys Town 22

Subdistrict C1-5=

Columbus Lakeview 46, Wahoo 42

Subdistrict C1-8=

Boone Central 44, Madison 20

Subdistrict C1-9=

Aurora 41, St Paul 34

Subdistrict C1-11=

Cozad 47, Chase County 39

Subdistrict C1-12=

Chadron 49, Mitchell 28

Class C2 Subdistrict=

Subdistrict C2-2=

Wilber-Clatonia 45, Southern 15

Subdistrict C2-5=

Humphrey-Lindsay Holy Family 57, Twin River 44

Subdistrict C2-6=

Wisner-Pilger 40, Wakefield 35

Subdistrict C2-7=

Osmond-Randolph 34, Lutheran Northeast 29

Subdistrict C2-10=

Arcadia-Loup City 42, Gibbon 13

Subdistrict C2-12=

Maxwell 49, Hemingford 33

Class D1 Subdistrict=

Subdistrict D1-2=

BDS 41, Heartland 29

Subdistrict D1-3=

Sandy Creek 44, Kenesaw 40

Subdistrict D1-5=

Fullerton 35, Riverside 27

Subdistrict D1-6=

Lyons-Decatur Northeast 47, Walthill 37

Subdistrict D1-7=

Creighton 67, Bloomfield 52

Subdistrict D1-8=

Boyd County 44, Twin Loup 27

Subdistrict D1-9=

Loomis 45, Axtell 27

Subdistrict D1-11=

Hi-Line 42, Sandhills Valley 20

Class D2 Subdistrict=

Subdistrict D2-4=

Giltner 51, Harvard 34

Subdistrict D2-5=

Bertrand 28, Franklin 20

Subdistrict D2-6=

Wausa 37, Winside 28

Subdistrict D2-8=

Ansley-Litchfield 57, Elba 24

Subdistrict D2-9=

Wauneta-Palisade 54, Medicine Valley 51

Subdistrict D2-10=

Garden County 40, Creek Valley 19

Subdistrict D2-12=

Hyannis 35, Cody-Kilgore 21

BOYS

Ainsworth 69, North Central 41

Auburn 54, Wilber-Clatonia 40

Aurora 47, Seward 45

Conestoga 72, Omaha Brownell-Talbot 41

Elkhorn South 54, Elkhorn North 53

Hartington-Newcastle 52, Laurel-Concord/Coleridge 50, OT

Hemingford 66, Bayard 41

Madison 49, Tekamah-Herman 46

North Platte 56, Grand Island Northwest 50

Pender 38, Howells-Dodge 33

Ponca 56, Elk Point-Jefferson, S.D. 50

Shelby-Rising City 62, Hampton 22

Wayne 57, Crofton 37

Weeping Water 68, Cornerstone 24

COLORADO

GIRLS

Adams City 53, Thornton 49

Bennett 45, Jefferson 37

Branson/Kim 52, Pueblo Centennial 7

Caprock Academy 41, Ridgway 37

Cherry Creek 66, Valor Christian 59

D'Evelyn 72, Bear Creek 46

DSST: Cedar 45, Denver West 44

Durango 41, Grand Junction Central 37

Evergreen High School 35, Dakota Ridge 28

Falcon 51, Elizabeth 24

Front Range Baptist 44, Mile High Adventist Academy 40

Glenwood Springs 56, Battle Mountain 13

Granada 39, Deerfield, Kan. 29

Green Mountain 44, Standley Lake 38

Harrison 39, Pueblo Central 32

Hoehne 44, Del Norte 37

Jefferson Academy 35, St. Mary's Academy 34

Lake 30, Antonito 21

Lamar 43, Rocky Ford 30

Loveland 49, Northglenn 34

Northridge 56, Mountain View 48

Peyton 100, Rye 24

Resurrection Christian 45, Colorado Academy 43

Sierra 41, Mitchell 27

St. Mary's 45, The Vanguard School 28

The Classical Academy 69, Sand Creek 3

Valley 51, Fort Lupton 18

Windsor Charter 72, Frontier Academy 51

BOYS

Antonito 64, Lake 22

Arickaree 56, Denver Waldorf 52

Boulder 77, Fort Collins 70

Dakota Ridge 80, Golden 65

Deerfield, Kan. 46, Granada 43

Del Norte 37, Hoehne 26

Denver West 66, DSST: Cedar 53

Falcon 79, Elizabeth 51

Front Range Baptist 77, Mile High Adventist Academy 45

Gateway 62, Adams City 60

Glenwood Springs 85, Battle Mountain 54

Golden View Classical 75, Nederland 45

Green Mountain 78, Standley Lake 44

Heritage Christian Academy 62, Wray 59

Jefferson 79, Bennett 71

Lamar 65, Rocky Ford 32

Lutheran 66, Palmer Ridge 45

Middle Park 80, Arrupe Jesuit 50

Mountain View 55, Northridge 53

Northglenn 54, Loveland 48

Peyton 54, Rye 46

Pueblo Central 76, Pueblo Centennial 48

Pueblo South 80, Pueblo West 76

Ralston Valley 62, Arvada West 53

Resurrection Christian 72, Colorado Academy 51

Sand Creek 54, The Classical Academy 49

Skyline High School 56, Niwot 40

The Vanguard School 56, St. Mary's 30

Thornton 72, Aurora Central 65

WYOMING

GIRLS

Lyman 53, Rawlins 37

BOYS

Lyman 51, Rawlins 48